MTB Którędy na Równicę 884 m n.p.m.

Opublikowane przez kierowce tego pojazdu w dniu

Równica  to jeden z pierwszych szczytów Beskidu Śląskiego położonego między Ustroniem a Brenną.   Na górę  możemy wjechać pięcioma  szlakami lub drogą asfaltową , ewentualnie drogami pożarowymi lub pozostałymi po wycince .

Pierwsza droga to żółty szlak prowadzący od Skoczowa , podjazd zaczyna się  kilka kilometrów dalej  w Górkach Wielkich  prowadzi przez Żar  i Lipowski Groń a kończy się na szczycie Równicy . Bardzo fajny szlak jeżeli chodzi o zjazd szczególnie odcinek z Gronia , natomiast jeżeli chodzi o podjazd  , jest sporo pchania może i nawet z  50% , po drodze raczej  nie mam co się spodziewać widoków z wow .

Druga możliwość dostania się na górę Równicy to czerwony szlak rozpoczynający się w centrum Ustronia . Asfaltem kręcimy pierwsze 1.5km  kolejne 1.5km lasem i  to był by koniec przyjemności bo następny kilometr to ostre pchanie w górę aż do starego schroniska  skąd już nie daleko do szczytu . Zjazd tym szlakiem na pierwszym etapie jest dosyć ciężki a na drugim dosyć nudny to samo tyczy się wjazdu  nie polecam tej drogi ani w jedna ani w drugą stronę , jedyne ciekawe miejsce na tej trasie to leśny kościół ewangelików.

Trzeci opcja wjechania na Równicę to też czerwony szlak ale tym razem od strony Ustronia  Polany w sumie wjechanie tym szlakiem to raczej spory wyczyn i bez konkretnej nogi  myślę że większość drogi będzie się nadawała do pchania   , jeżeli chodzi o zjazd jest to chyba najlepsza opcja jaką polecam  dużo zakrętów , korzenie , kamienie … MTB ,  jedyny minus to kilkukrotne przecinanie szlaku drogą asfaltową która prowadzi na górę i tam trzeba uważać żeby nie przydzwonić w auto .

Czwarta opcja to wspomniana doga asfaltowo która zaczyna się też w Ustroniu Polanie , po przejechaniu mostu mamy około sześciu kilometrów kręcenia pierwsze dwa kilometry dosyć ciężkie ale im wyżej tym nachylenie łagodniejsze , oraz końcówka to niecały kilometr terenem  . Jest to jedna z najlepszych opcji jeżeli chodzi o dostanie się na szczyt , jeżeli chodzi o zjazd to raczej nie ma to sensu jeżeli chodzi o rower MTB . Przy wybraniu  tej opcji musimy wziąć pod uwagę przemieszczające się tam tędy samochody .

 

Piąta możliwość dostania się na Równicę to start od Brennej zielonym szlakiem  , niestety nie jest to najłatwiejsza droga jaką możemy się dostać na górę a raczej jedna z cięższych a pokusiłbym się o stwierdzenie że najtrudniejsza większość drogi to pchanie dopiero od  okolic połączenia zielonego szlaku z niebieskim możemy pokręcić już na sam szczyt . Jeżeli chodzi o zjazd zielonym szlakiem do Brennej  też bym go odradzał  szczególnie od wspomnianego punktu łącznia czyli w tym przypadku rozłączenia się szlaków praktycznie do samego doły jest dosyć ciężko .

Na Równicę oczywiście możemy się też dostać niebieskim szlakiem który prowadzi od Trzech Kopców Wiślańskich  oraz  przez drogi pożarowe i  pozostałe po wycinkach  ale o tym może innym razem .

Podsumowują bardzo polecam wjeżdżanie asfaltem i zjazd czerwonym szlakiem w stronę Ustronia Polany lub żółtym szlakiem przez Lipowski Groń w stronę Górek Wielkich  o ile zależy nam na krótkim  wypadzie bo całość zamknie się   około półtorej godziny .

 

Kategorie: kręcenie