Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Śląskim

Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Śląskim

Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Śląskim

Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Śląskim, właśnie taki wpis powstał  jakiś czas temu  i nadeszła najwyższa pora aby go zaktualizować. Tym razem nie pokuszę się o ustawianie najpiękniejszych miejsc w kolejności, ponieważ jest to dość zmienna kolejność i bardzo uzależniona od podstawowego czynnika. Głównym wyznacznikiem najpiękniejszego miejsca w Beskidzie Śląskim są oczywiście widoki, a te uzależnione są od pogody.  W górach zaobserwowałem bardzo ciekawe zjawisko. Ilekroć wracam w to samo miejsce, tam zawsze jest inaczej, a to wszystko właśnie zawdzięczamy pogodzie. Przejrzystość powietrza, słonce, chmury, mgły, opady,  lista jest dosyć długa. Dlatego wybierając się na jedną z  poniższej listy  miejscówkę, staram się dopasować  w pogodę, drugą opcją bez wątpienia są wschody i zachody słońca, bo to najlepsza pora do bycia w górach.

Zanim dojdziemy do listy najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Śląskim chciałbym wytłumaczyć co kryje się pod tym określeniem.  Dla mnie Beskidy podzielone są na trzy kategorie jeżeli chodzi i miejscówki, a są to: najpiękniejsze szlaki (lista) czyli miejsca w których widoki ciągną się przez co najmniej kilka kilometrów,  punkty widokowe które mieszczą się w jednym małym punkcie, oraz większe miejsca zajmujące kilka tysiącach metrów kwadratowych z których możemy cieszyć się pięknymi widokami. Oczywiście we wszystkie opisane poniżej miejsca można dojechać rowerem, na jedne z mniejszą, na drugie z większą ilością wpychania.

 

Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Śląskim lista:

 • Hala Jaworowa
 • Malinowska Skała
 • Ochodzita
 • Cieńków
 • Barania Góra
 • Mała Czantoria
 • Poniwiec
 • Góra Cieślar
 • Klimczok
 • Hala na Błatnej
 • Trzy Kopce Wiślańskie
 • Złoty Groń
 • Hala Radziechowska

Hala Jaworowa

Znajduję się niedaleko niebieskiego szlaku prowadzącego z doliny Brennej na Kotarz, z pewnością drugą fajną opcją jest start z Przełęczy Salmopolskiej między Szczyrkiem a Wisłą. Zachody słońca na tej hali robią oczywiście niesamowitą robotę.

Malinowska Skała

Szczyt na wysokości 1152m n.p.m. przez który przebiega jeden z najpiękniejszych szlaków w Beskidzie Śląskim pomiędzy Baranią górą a Skrzycznem, bez wątpienia bardzo fajny dojazd jak na poprzednią miejscówkę prowadzi z Przełęczy Salmopolskiej która znajduje się między Szczyrkiem a Wisłą.

Ochodzita

Wzniesienie w Koniakowie, oczywiście jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Na szczyt  bezpośrednio nie prowadzi żaden szlak, blisko jest za to bardzo z drogi głównej, oczywiście można tam podjechać niekoniecznie MTB

Cienków

To kolejna miejscówka, na którą możemy dojechać nie tylko rowerem MTB , na Cieńków możemy się dostać się między innymi od popularnego wodospadu w Wiśle, Wisły Malinki oraz Czarnego.

Barania Góra

Jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Śląskim 1220m n.p.m. Aby się dostać na górę nie obejdzie się bez wpychania roweru, najtrudniejszy rowerowy szczyt w tej części gór. Kilka fajnych Pętli można przejechać z Wisły oraz z Przełęczy Salmopolskiej między Szczyrkiem a Wisłą. 

Mała Czantoria

Pierwszy szczyt w Beskidzie Śląskim od jego zachodniej strony. Bardzo fajna opcja rowerowa z Ustronia lub Wisły.

Poniwiec

Miejscówka między najwyższymi punktami Małej i Wielkiej Czantorii. Podobnie jak poprzednie miejsce, to bardzo fajna opcja rowerowa na pętlę z Ustronia oraz Wisły.

Góra Cieślar

Bardzo fajne miejsce położenie miedzy szczytami Soszowa i Wielkiego Stożka. Z Wisły możemy dojechać co najmniej kilkoma trasami objeżdżając przy okazji okoliczne popularne szczyty.

Klimczok

Kolejny z najwyższych szczytów w Beskidzie Śląskim 1117m n.p.m. Na szczyt możemy dojechać ,między innymi od Szczyrku, Brennej, oraz Bielska-Białej.

Hala na Błatnej

Położona u szczytu Błatniej hala jest  bezsprzecznie idealnym miejscem na trasę rowerową z Brennej, Jaworza, czy Wapienicy.

Trzy Kopce Wiślańskie

Bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Bardzo fajna opcja na trasy rowerowe z Ustronia, Wisły, czy Brennej.

Koniecznie zapoznaj się z zakładką szczyty  z której oczywiście dowiesz się jaką wybrać najlepszą drogę w góry.

 

zdjęcia map źródło :  © autorzy OpenStreetMap.

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności