Jazda rowerem i bieganie

Jazda rowerem i bieganie

Jazda rowerem i bieganie

Jazda rowerem i bieganie, czyli o tym jakie skutki może nieś połączenie tych dwóch aktywności na poziomie amatorskim. Czy jazda na rowerze i bieganie jest dla naszego zdrowia i ciała dobre oraz bezpieczne? Czy wręcz przeciwnie, należy unikać łączenia tych dwóch form aktywności?

Pytania o łącznie jazdy rowerem z bieganiem raczej nie zadają sobie osoby które, rozpoczynają przygodę ze sportem a raczej te, które mają już jakąś zbudowaną bazę i chcę spróbować czegoś nowego. Dobra kondycja w tym przypadku może spowodować złudne wrażenie, że możemy więcej. Niestety nasze stawy nie są przyzwyczajone do intensywnej pracy w nowej pozycji, co możę prowadzić do przeciążeń i mikro urazów. Każdy z nas pewnie zna bóle typu: to się rozchodzi, rozkręci, rozmasuje… Często takie bagatelizowanie prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych a finalnie poważniejszych problemów. Zauważyłem też, że poro ludzi próbuje naśladować sportowców, zapominając że sportowcem jest się przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. A nie tylko wtedy, kiedy ubieramy sportowe obuwie. Szczególnie kontuzjogenne takie działanie, może się to okazać w przypadku osób ambitnych, mających problem z umiarem. A to właśnie brak umiaru jest najczęstszą przyczyną kontuzji.

 

Zalety połączenia biegania i jazdy na rowerze

1. Zróżnicowanie:

Kombinacja biegania i jazdy na rowerze zapewnia różnorodność w treningu. Obie dyscypliny angażują różne grupy mięśniowe i mechanizmy metaboliczne, co prowadzi do lepszej ogólnej kondycji fizycznej.

2. Redukcja Ryzyka Kontuzji:

Regularne przełączanie się pomiędzy bieganiem a jazdą na rowerze może zmniejszyć ryzyko przeciążeń lub kontuzji związanych z monotonnością jednej formy aktywności. Daje to ciału możliwość odpoczynku i regeneracji w różnych obszarach.

3. Poprawa Wydolności Serca i Płuc:

Zarówno bieganie, jak i jazda na rowerze, są doskonałymi formami treningu aerobowego, które poprawiają wydolność serca i płuc. Uprawiając obie formy, można zwiększyć efektywność treningową i poprawić ogólną kondycję układu sercowo-naczyniowego.

4. Różnorodność Mentalna:

Dla wielu osób monotonna forma treningu może prowadzić do znudzenia i spadku motywacji. Mieszanie biegania i jazdy na rowerze może zapobiec temu, dostarczając nowych wyzwań i urozmaiceń, co utrzymuje zaangażowanie i motywację do regularnej aktywności.

Wady połączenia roweru z bieganiem

1. Ryzyko Przeciążeń:

Przełączanie się pomiędzy bieganiem a jazdą na rowerze może zwiększyć ryzyko przeciążeń mięśniowych i stawowych, szczególnie jeśli nie stosuje się odpowiedniego planu treningowego lub nie uwzględnia się odpowiedniego czasu na regenerację.

2. Czas i Planowanie:

Trening obejmujący zarówno bieganie, jak i jazdę na rowerze, może wymagać więcej czasu i planowania niż trening skupiony wyłącznie na jednej formie aktywności. To może być wyzwaniem dla osób o ograniczonym czasie lub nieregularnym harmonogramie.

Wnioski

Jak widać mamy więcej zalet niż wad. Połączenie treningów rowerowych i biegania może być skuteczną strategią dla amatorów sportowych, którzy szukają różnorodności treningowej i chcą zwiększyć ogólną wydajność fizyczną. Jednakże, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i optymalizować korzyści, ważne jest stosowanie zrównoważonego planu treningowego i świadome zarządzanie intensywnością oraz regeneracją. Na koniec warto było by zadać sobie ważne pytanie, co chcemy osiągnąć poprzez połączenie jazdy na rowerze i biegania. Bo to może robić fundamentalną różnicę.

 

Osobiście  od kilkunastu lat też łącze bieganie z rowerem i bez wątpienia mogę powiedzieć, że najważniejszy jest umiar o który zawsze było trudno. Jedna uliczka dalej, jedna górka więcej, szybsze tempo… W moim przypadku takie uprawianie każdego sportu, prowadziło do kontuzji i wypadnięcie z rytmu oraz systematyczności.

Rower

W tygodniu ma zaplanowane dwie trasy. Bez wątpienia można powiedzieć, że są to bardzo ciężkie jednostki. Podjazd na jedną górę to ok. 45min ciągłej pracy, a czasami zdarza się trzy góry w ciągu trasy, co łącznie przekłada się na 4-6 godzin aktywności. Drugą trasę z reguły planuję krótszą i lżejszą. Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że połączenie gór i roweru, nijak ma się do łatwości. Głównym celem dla mnie w jeździe rowerem po górach jest bezapelacyjnie samo bycie w górach oraz porcja dużego wysiłku.

Bieganie

W teorii mam plan na bieganie 5 dni w tygodniu. Rano w każdy dzień roboczy przed praca, dystans niewielki bo 3km co zajmuję około 30min. Po wybiegach 5 czy 10km doszedłem do wniosku, że nie ma to większego sensu. Jednak od dłuższego czasu nie przebiegam nawet tych 3km, ponieważ wplatam w środek kilometrowy odcinek spaceru. Jest to dla mnie idealnym połączeniem. Celem porannych wybiegów jest przede wszystkim mocne dotlenienie, pobudzenie organizmu i dostarczenie endorfin. Wplątany spacer przez las to idealny czas na głębokie oddychanie i skupienie myśli bez rozpraszania zbędnymi bodźcami.

Rzeczywistość

Od kilku lat systematycznie biegam i jeżdżę rowerem po górach. W praktyce jednak rzadko jest miesiąc w którym jeżdżę dwa razy w tygodniu na rowerze lub biegam 5 dni. Nie zawsze jest pogoda, chęci, czas i siły. Są okresy zimowe w których więcej jest biegania. W okresach letnich bardziej skupiam się na rowerze. Do tego jeszcze jakieś treningi siłowe. Nie widzę żadnych negatywnych skutków łącznia tych dwóch form aktywności oczywiście jeżeli zachowuje umiar.

 

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności