Na Biały Krzyż rowerem Salmopol

Na Biały Krzyż rowerem Salmopol

Na Biały Krzyż rowerem Salmopol

 

Na Biały Krzyż rowerem – Salmopol, praktycznie to jedno i to samo miejsce. Natomiast na mapach Biały Krzyż jako szczyt 940m n.p.m. jest  sześćset metrów od przełęczy Salmopolskiej na której  jest też zamontowana tabliczka informacyjna że jesteśmy na szczycie -Białym Krzyżu. Do przełęczy prowadzą trzy bezpośrednie  drogi z dolin. Wszystkie oznaczone na mapach turystycznych. Jaką najlepszą drogę wybrać na Biały Krzyż rowerem – Salmopol? O tym musicie zadecydować oczywiście  sami, a poniższe opisy mogą pomóc w planowaniu trasy.

Wjazd od Wisły – Malinki

Zbytnio o tym podjeździe nie ma co się rozpisywać. Jest to po prostu od początku do końca nudna droga asfaltowa, raz o mniejszym raz o większym nachyleniu. Długość zależy  od którego momenty zaczniemy mierzyć ale będzie w okolicach 8km i podobno jest on lżejszy podjazdu  od drugiej strony przełęczy czyli Szczyrku. Co nie zmienia faktu że jest nudny.

Mapa wjazdu rowerem od Wisły - Malinki na Salmopol
Mapa wjazdu rowerem od Wisły – Malinki na Salmopol.

Wjazd od Szczyrku

Po raz drugi powieje nudą. Identycznie jak podjazd od Malinki ten jest w całości asfaltowy. Równiej jest o podobnej długości no i w sumie to tyle. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Jedyny plus tych asfaltowych dróg jest taki że kiedy jesteście mocno zmęczeni to zjazd w dół nie wymaga od nas już tyle siły i koncentracji  co zjazd szlakiem.

 

 

Mapa wjazdu rowerem od Szczyrku na Salmopol
Mapa wjazdu rowerem od Szczyrku na Salmopol.

Żółtym szlakiem ze Szczyrku na Salmopol

Trzecie opcja dostania się rowerem na Biały Krzyż to żółty szlak z doliny Szczyrku. Przy tej opcji mamy już trochę urozmaicenia w postaci kamieni, ale nie ma co liczyć na spektakularne MTB. Połowa podjazdu to asfalt który w dalszej części zmieni się na płyty a te z koli  na kilkaset metrów zmieniają się w ubitą ziemię ale z takim nachyleniem że raczej bez pchania się nie obejdzie. Kończy się trawers i wracamy na płyty którym dojeżdżamy na przełęcz.

Mapa wjazdu rowerem od Szczyrku żółty szlak na Salmopol
Mapa wjazdu rowerem od Szczyrku żółty szlak na Salmopol.

Alternatywne drogi na Biały Krzyż rowerem

Klasycznie na każdy szczyt w Beskidzie prowadzą drogi alternatywne. Na Slamopol mamy oczywiście bardzo fajną drogę pożarową z Cieńkowa. Czerwony szlak z Malinowa, czarny szlak ze Starego Gronia, czerwony szlak z Kotarzu, oraz żółty szlak z Trzech Kopców Wiślańskich. Na szczyt Białego Krzyża oczywiście prowadzą też drogi leśne techniczne.

 

 

zdjęcia map źródło :  © autorzy OpenStreetMap.

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności