Na Małą Czantorię rowerem

Na Małą Czantorię rowerem

Na Małą Czantorie rowerem

Na Małą Czantorie rowerem bezpośrednio możemy podjechać dwoma szlakami. Alternatywnie kilkoma drogami technicznymi. Czyli takimi którymi poruszają się służby leśne, w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę że jeżeli jest po deszczu lub niedawno ściągane było taką drogą drewno, może się okazać że przejazd jest dosyć ciężki. Jaką najlepszą drogę wybrać na Małą Czantorię rowerem.? To musicie wybrać sami, poniższe opisy powinny pomóc w planowaniu tras.

 

Na Małą Czantorie rowerem Zielonym szlakiem

Pierwsza opcja to zielony szlak, jeszcze do niedawna było oznaczony kolorem czarnym.  Początek tego szlaku zaczyna się kilka kilometrów wcześniej w okolicach Goleszowa, ale nie polecam w całości tego szlaku, fajne widoki zaczynają się za  Zadnim Gajem ,  oraz na całym odcinku na Podlesiu aż do skrzyżowania na ulicy widokowej. Od tego momenty zaczyna się podjazd. Kilka metrów dosyć łagodnie, ale wszystko zmienia się za zakrętem w lewo, tam mamy sporo pchania praktycznie do samego szczytu. Raczej nie polecam tej drogi na szczyt Małej Czantorii , zjazd tym odcinkiem jest już bardziej przyjemny ale nie jest to moja ulubiona droga zjazdu.

Na Małą Czantorie rowerem Zielonym szlakiem
Na Małą Czantorie rowerem Zielonym szlakiem

 

Na Małą Czantorie rowerem Żółtym szlakiem

Żółty szlak zaczyna się w centrum Ustronia , zaczynamy płasko, lecimy Myśliwską i  po przejechaniu skrzyżowania z Katowicką zaczyna się lekki podjazd który po chwili już nie jest taki lekki , dalej trochę szutru, trochę asfaltu, dobijamy do miejsca w którym skręcamy w lewo i tam lecimy już ostro w góry. Początek do podjechania ale czym wyżej tym ciężej. Do połowy szlaku mam mocny podjazd przeplatany pchaniem . Od połowy raczej pchanie przeplatane jazdą. Bardzo podoba mi się tan szlak jeżeli chodzi o zjazd.

Na Małą Czantorie rowerem żółtym szlakiem
Na Małą Czantorie rowerem żółtym szlakiem

Na Małą Czantorie  alternatywnie

Oczywiście poza głównymi szlakami pieszymi na górę prowadzi kilka dróg technicznych o których warto wspomnieć. Jak już wcześniej pisałem warto przed wybraniem takiej drogi sprawdzić początek trasy. Czasem droga  jest przeorana przez ciężki sprzęt i może nam to odebrać całą przyjemność.

1. Pierwszą taką trasą jest  droga leśna. Jej początek prowadzi od żółtego szlaku którym nie skręcamy w lewo w górę tylko objeżdżamy górę bokiem a podjazd zaczynamy od skrzyżowania z odbiciem na Goleszów na którym lecimy w prawo w górę. Dalej cały czas prosto przecinając żółty szlak, dojedziemy na szczyt Małej Czantorii.

Na Małą Czantorie rowerem, droga techniczna
Na Małą Czantorie rowerem, droga techniczna

2. Drugą alternatywą jest droga z tym samym początkiem na żółtym szlaku ale tym razem nie odbijamy w prawo z żółtego szlaku a w lewo szeroką drogą techniczną lecimy przez las na sam szczyt Małej Czantorii.

Na Małą Czantorie rowerem, droga techniczna
Na Małą Czantorie rowerem, droga techniczna

3.Trzecią opcją jest podjazd od Poniwca. Zaczynamy niebieskim szlakiem z centrum Ustronia. Kiedy szlak ucieka w teren w lewo my  jedziemy dalej asfaltem prosto. Większa część podjazdu jest asfaltowa, dopiero za stacją dolną wyciągu odbijamy w prawo gdzie zaczyna się pchanie przeplatane jazdą. Tą drogą dojedziemy do zielonego szlaku gdzie musimy odbić w prawo na szczyt Małej Czantorii.

Na Małą Czantorie rowerem, trasa do Poniwca
Na Małą Czantorie rowerem, trasa do Poniwca

 

Na Małą Czantorię rowerem oczywiście możemy się też dostać od Czeskiej strony oraz zjechać od Wielkiej Czantorii.

 

 

zdjęcia map źródło :  © autorzy OpenStreetMap.

 

Proponowane górskie trasy rowerowe przez Małą Czantorię :

  •  Czantoria Wielka – Czantoria Mała – przez Nydek ( zjazd zółtym ) – 18km  up:700m  czas:2:20h  pobierz gpx

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności