Na Mały Stożek Rowerem

Na Mały Stożek Rowerem

Na Mały Stożek rowerem

Na mały Stożek rowerem możemy dojechać bezpośrednio jednym szlakiem. To tak z grubsza, ale watro napisać trochę więcej. Po pierwsze można tam też dotrzeć do czeskiej strony a dokładniej od Nydka zielonym szlakiem. Prowadzi też tam niebieski szlak, ale on kończy się na żółtym którym możemy prowadzi dalej, więc nie jest bezpośredni. Po trzecie w rzeczywistości Mały Stożek wygląda jak przełęcz. za to  kilometr w prawo mamy górę Cieślar na którą nie prowadzi bezpośrednio żaden szlak a jest to miejsce na naszej liście najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim więc watro o nim wspomnieć.  Jaką najlepszą drogę wybrać na Mały Stożek rowerem ? Zadecydować oczywiście  musicie sami, a poniższe opisy mogą pomóc w planowaniu trasy.

Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, miejsce widokowe na przełęczy Mraźnica

Żółty szlak na Mały Stożek z Wisły Dziechcinki

Początek szlaku zaczyna się w Dziechcince skąd pierwsze 2.5km to asfaltowy podjazd. Kolejne dwa kilometry to klasyczne Beskidzkie kamienie, momentami trochę stromo więc nie obejdzie się bez wpychania roweru. Po deszczowych okresach praktycznie całym odcinkiem spływa woda z gór. Na 800m n.p.m. wyjeżdżamy na asfalt a sama końcówka pod Mały Stożek to już odcinek szutrowy. Bardzo fajny szlak, ale raczej do zjazdu.

 

Żółty szlak na Mały Stożek z Wisły Dziechcinki rowerem
Żółty szlak na Mały Stożek z Wisły Dziechcinki rowerem

Niebieski szlak na Mały Stożek z Wisły

W sunie nie jest to bezpośredni szlak na Mały Stożek, ale watro o nim wspomnieć ponieważ jest alternatywą do szlaku żółtego. Startujemy jak szlakiem żółtym z Wisły Dziechcinki. Po objechaniu torów kolejowych wjeżdżamy na ulicę Juliana Ochorowicza. Spory odcinek asfaltowy po którym wjeżdżamy w teren i dokręcamy do punktu widokowego na Siglany. Kolejne 1,5km to najcięższy odcinek na tym szlaku, ale pomijając jakieś 200m wpychania, cały do podjechania. Dalej już przyjemne podjazdy przez Krzakoską Skałę na Kobylę za którą wjeżdżamy na odcinek asfaltowy, którym dojeżdżamy do żółtego szlaku i  szutrem dojeżdżamy pod Mały Stożek.

Niebieski szlak na Mały Stożek z Wisły rowerem
Niebieski szlak na Mały Stożek z Wisły rowerem

 

Alternatywne drogi na Mały Stożek rowerem

Klasycznie w Beskidzie Śląskim na większość szczytów mamy drogi mniej lub bardziej oficjalne. Na Mały Stożek możemy podjechać od czeskiej strony zielonym szlakiem, drogami technicznymi z polskiej strony. Ale jak już wcześniej wspominałem, Mały Stożek raczej nie powinien być naszym punktem docelowym, bardziej skupiłbym się na górze Cieślar i Stożku Wielkim.

 

 

zdjęcia map źródło :  © autorzy OpenStreetMap.

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności