Na Soszów Wielki rowerem

Na Soszów Wielki rowerem

Na Soszów Wielki rowerem

Na Soszów Wielki rowerem, czyli o tym jak dostać się na jeden z wiślańskich szczytów leżący między  Czantorią a Stożkiem. Bezpośrednio na szczyt Soszowa prowadzą dwa szalki po polskiej stronie oraz jeden od czeskiej, plus kilka dróg technicznych. Skupię się na szlakach oznaczonych na mapach turystycznych , a to jaką najlepszą drogę wybrać na Soszów Wielki rowerem, musicie wybrać sami, poniższe opisy powinny pomóc w planowaniu tras.

Na Soszów Wielki rowerem trasa rowerowa. Widok ze szczytu na Wisłę.
Na Soszów Wielki rowerem trasa rowerowa. Widok ze szczytu na Wisłę.

Niebieski szlak z Wisły na Soszów

Początek niebieskiego szlaku zaczyna się w centrum Wisły, gdzie ścieżką rowerową kierujemy się do Jawornika. Dalej parę kilometrów asfaltem lekko w górę aż do skrzyżowania pod restauracją u Fojta gdzie odbijamy ostro w górę, oczywiście w dalszym ciągu niebieskim szlakiem. Kilkadziesiąt metrów płyt i wjeżdżamy w teren. Kolejne kilka kilometrów praktycznie w całości do podjechanie, ubita droga prowadzi pod schronisko na Wielkim Soszowie gdzie oczywiście możemy odpocząć i coś zjeść. Kolejna kilkadziesiąt metrów na szczyt to okoliczna rzeźnia, jeden z najcięższych odcinków prowadzi na szczyt góry.  Technicznie bardzo łagodna trasa, oczywiście wyciśnie siódme poty.

Niebieski szlak rowerem z Wisły na Soszów
Niebieski szlak rowerem z Wisły na Soszów

 

Zielony szlak z Wisły na Soszów

Kolejna bezpośrednia droga prowadzi z centrum Wisły. Początek ulicą Lipową wzdłuż rzeki i odbicie w lewo w Zdejszy. Pierwsze kilka set metrów i długość szlaku na mapie może Was złudzić że będzie łatwo, ale nie będzie, jest to jeden z cięższych szlaków w okolicy. Ale i również bardzo widokowy. Uliczka Zdejszy to bardzo długi i stromy podjazd. Z końcem asfaltu którego jedziemy ostro w górę , to jazda po kamcorach przeplatania pchaniem. Chwilę później Dobijamy znów do asfaltu. Kręcimy ostro w lewo i chwila relaksu, czyli zjeżdżamy w dół  na Skolnity

Przez Skolnity

Za nami  dosyć długi odcinek płyt, asfaltu i szutru, tak zbliżamy się do skrzyżowania z niebieskim szlakiem opisanym wyżej. Kręcimy w lewo i znów jazda przeplatana pchaniem do Schroniska na Soszowie. Odbicie w lewo i ostatnie metry podjazdu na sam szczyt Wielkiego Soszowa. Bardzo fajny szlak ale raczej do zjazdu, chyba że lubicie się konkretnie zmęczyć.

Zielony szlak rowerem z Wisły na Soszów
Zielony szlak rowerem z Wisły na Soszów

 

Alternatywną drogą jest też niebieski  od czeskiej strony , krótki opisuję go na:  trasie z Wisły przez Nydek,

oraz czerwony szlak z Czantorii lub z drugiej strony od Stożka.

 

zdjęcia map źródło :  © autorzy OpenStreetMap.

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności