Na Trzy Kopce Wiślańskie rowerem

Na Trzy Kopce Wiślańskie rowerem

Na Trzy Kopce Wiślańskie rowerem

Na Trzy Kopce Wiślańskie rowerem, to  bez wątpienia jedna z obowiązkowych pozycji w Beskidzie Śląskim. Kolejny  ze szczytów, który polecałbym mniej zaawansowanym kolarzom, górskim ;). Trzy Kopce Wiślańskie to taki mniejszy Trójstyk, który nie łączy granic Państw tak jak w przypadku tego w Jaworzynce, a w zamian łączy granice bardzo popularnych miejscowości turystycznych. Ustroń, Wisła i Brenna łączą się na 810 m n.p.m. Jaką najlepszą drogę wybrać na Trzy Kopce Wiślańskie rowerem, oczywiście musicie wybrać sami, poniższe opisy powinny pomóc w planowaniu tras.

 

Na Trzy Kopce Wiślańskie rowerem widok na Skrzyczne

Trzy Kopce z Wisły przez Bukową

Z Wisły mamy co najmniej dwie  trasy które nazwałbym głównymi. Pierwsza to podjazd asfaltowy, który rozpoczyna się pod hotelem Gołębiewskim. Główną drogą lecimy w górę, pilnując aby aby odbić  poprawnie wprawo  kierując się na  Ośrodek u Kariny. Cały czas trzymając się ulicy Bukowej lecimy ostro w górę aż do skrzyżowania z kamienną gdzie odbijamy w prawo, trochę płyt, trochę betonu i trochę szutru, i parę punktów widokowych, tak dobijamy do żółtego szlaku którym jedziemy  dalej w górę na kamienny. Lekki zjazd i ostatni mały podjazd na finał czyli Trzy Kopce Wiślańskie. 

Trzy Kopce z Wisły przez Bukową
Trzy Kopce z Wisły przez Bukową

 

 

Trzy Kopce z Wisły przez Kamienny

Kolejny podjazd z Wisły, bardzo podobny do tego przez Bukową. Tym razem startujemy z ulicy olimpijskiej, na jej końcu kręcimy w prawo w 11 listopada i asfaltowym podjazdem wjeżdżamy 3km ostro w górę. Po drodze mamy co najmniej dwa bardzo fajne punkty widokowe, na których dobrze jest złapać tlen w płuca. Końcówka podjazdu identyczna jak w trasie prze Bukową. Od  Kamiennego mamy zjazd w dół i bardzo krótki podjazd na Trzy Kopce Wiślańskie. ( Wideo )

Trzy Kopce z Wisły przez Kamienny
Trzy Kopce z Wisły przez Kamienny

Przez Gościejów na Trzy Kopce

Czarny szlak rozpoczyna się przy zjeździe z głównej drogi w Wiśle. Z ul. Wyzwolenia skręcamy na Gościejów, Bardzo łagodnym asfaltowym podjazdem jedziemy kilka kilometrów przez bardzo fajną i spokojną okolicę. Po około 2,5km zaczyna się już ciężej, tam kończy się asfalt i wjeżdżamy w teren. Szlak przeplatany sporą ilością pchania. Raczej polecał bym go do zjazdu. Na wysokości 650m niestety udało mi się źle dobić ze szlaku i pomylić drogę więc nie wiem jak wygląda ostatnie 1,5km tego szlaku ale patrząc na mapę nie wygląda stromo. Koniec tej trasy to odbicie z żółtym szlakiem w lewo i delikatny zjazd na docelowe Trzy Kopce Wiślańskie ( Wideo ) .

Przez Gościejów na Trzy Kopce
Przez Gościejów na Trzy Kopce

 

 

Zielony szlak  z Brenny na Trzy Kopce Wiślańskie

Jedna z fajniejszych tras jakie prowadzą na Trzy Kopce. Zielony szlak rozpoczynający się delikatnym podjazdem na Gronik, gdzie rozciąga się bardzo fajny widok na Skrzyczne. Kilkadziesiąt metrów dalej kolejny punkt widokowy z polany na Baranią górę i pasmo aż po Skrzyczne. Kolejna część trasy trochę bardziej męcząca ale spokojnie w całości do podjechania. Cały czas jedziemy zielonym szlakiem aż do skrzyżowania z niebieskim, gdzie skręcamy w lewo. Ostatnie kilkadziesiąt metrów w górę i jesteśmy na szczycie Trzech z Kopców Wiślańskich.  ( Wideo )

Zielony szlak  z Brenny na Trzy Kopce Wiślańskie
Zielony szlak  z Brenny na Trzy Kopce Wiślańskie

 

 

Czarnym szlakiem z Ustronia

Z Ustronia rowerem na Trzy Kopce Wiślańskie bezpośrednio możemy dostać się na dwa sposoby. Pierwszy to czarny szlak z początkiem w Dobce pod kaplicą .  Pierwsze kilkadziesiąt metrów  asfaltem i odbicie w górę   w tern i wpychanie roweru po kamieniach ale im wyżej tym lżej. Alternatywą i dobrym rozwiązaniem jest podjazd asfaltem z pominięciem czarnego szlaku, w górę musimy skręcić kilkadziesiąt metrów dalej w Jarzębiatą.  Oba podjazdy kończą się odbiciem w prawo na niebieski szlaki którym już spokojnie podjeżdżamy na Trzy Kopce.

Czarnym szlakiem z Ustronia
Czarnym szlakiem z Ustronia

Z Ustronia Przez Bukową

Początek tej drogi rozpoczynamy jak wyżej, czyli z pod kaplicy w Dobce. Kierujemy się zgodnie z kierunkowskazem Wisła. Ta droga jest bez wątpienia jednym z najcięższych podjazdów w okolicy. Trzy bardzo ostre podjazdy doprowadzą nas na skrzyżowanie na  Bukowej gdzie odbijamy w lewo kamienną  i lecimy już delikatniej ale oczywiście cały czas w górę. Po drodze co najmniej dwa punkty widokowe. Cały czas kierujemy się ”główną drogą”. Po przejechaniu lasu dobijamy do żółtego szlaku który biegnie z Wisły. Skręcamy w lewo, jeszcze chwila dobrego podjazdu na Kamienny z którego lecimy lekko w dół, oraz lekko w górę i jesteśmy na miejscu.

Z Ustronia Przez Bukową
Z Ustronia Przez Bukową, oczywiście na Trzy Kopce Wiślańskie

 

Na  Trzy Kopce Wiślańskie oczywiście prowadzi  niebieski szlak z Równicy przez Orłową oraz żółty szlak z Salmopolu przez Jawierzyny.  Watro również wspomnieć że Trzy Kopce to  pozycja z  listy  najpiękniejszych miejsc  w Beskidzie Śląskim

 

zdjęcia map źródło :  © autorzy OpenStreetMap.

Proponowane górskie trasy rowerowe przez Trzy Kopce Wiślańskie :

  • Równica – Trzy Kopce Wiślańskie – Sporo asfaltu – 35km  up:930m  czas:3.5h  pobierz gpx

 

2 komentarzy

Witam
W jaki sposób można się z tobą skontaktować. Potrzebuje porad i pomocy odnośnie doboru tras
Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności