Rowerem z Ustronia MTB
Rowerem z Ustronia możemy rozpocząć całkiem fajne pętle rowerowe MTB. Ustroń to miasto z bardzo dobrze rozbudowaną bazą noclegową, bardzo dobrym dojazdem, oraz sporą ilością opcji górskich tras rowerowych. Weekendami może być trochę tłoczno szczególnie na popularnych szczytach, za to na tych mniej znanych oraz w środku tygodniu panują raczej pustki.
Dojazd do Ustronia
Ustroń to pierwsze miasto zachodniej strony Beskidu Śląskiego z bardzo dobrym dojazdem, między innymi od strony Katowic, Gliwic czy Bielska-Białej. Planując wyjazd na rowerowy do Ustronia raczej nie macie się co martwić, że utkniecie gdzieś w korkach. Czasami utrudnienia mogą się pojawić na wyjeździe przy okazjach zakończenia długiego weekendu, skoków w Wiśle lub dni kultury beskidzkiej. Alternatywą na dojazd jest bezpośrednie połączenie PKP z Katowic. Niestety jeżeli chodzi o składy z miejscami na rowery, to delikatnie mówiąc ……ktoś to źle policzył.
Baza noclegowo gastronomiczna
W tym miejscu nie ma co się zbytnio rozpisywać, ponieważ nie ma najmniejszego problemu z miejscem noclegowym oraz jedzeniem w Ustroniu. Restauracji i punktów z szybką obsługą nie brakuje nawet w górnych partiach gór. Ceny umiarkowane, spokojnie każdy znajdzie odpowiednie miejsce dla siebie.
Szczyty
Najbardziej popularne oraz najwyższe szczyty na które możemy wjechać od strony Ustronia to oczywiście Równica oraz Czantoria. Oby dwa szczyty leżą w odrębnych pasmach na przeciw siebie. Mniej popularne szczyty przez które warto planować górskie trasy rowerowe to między innymi Mała Czantoria, Lipowski Groń, Orłowa. W zakładce szczyty opisuje w jaki sposób na nie dojechać.
Trasy rowerowe
O trasach rowerowych MTB z Ustronia, można by pisać i pisać, ponieważ dróg którymi poprzecinane są góry jest mnóstwo. Dziś bardziej skupimy się wokół szlaków turystycznych. W Ustroniu swój początek mają dwa pasma. Pierwsze pasmo między Ustroniem a Brenną z wspomnianą już Równicą. Od Ustronia możemy oczywiście wjechać żółtym szlakiem przez Lipowski Groń lub od strony centrum, gdzie mamy między innymi dobry podjazd asfaltem. Dalej z Równicy jedziemy niebieskim szlakiem przez Orłową i na ostatni szczyt w którym kończy się Ustroń a zaczyna Brenna i Wisła, czyli oczywiście Trzy Kopce Wiślańskie.
Drugie pasmo to te położone między Ustroniem a czeską wsią Nýdek. Pierwszą górą na którą możemy wjechać do tej strony to Mała Czantoria. Z niej kierujemy się w stronę Wielkiej Czantorii i jedziemy w stronę Wisły . Od strony Równicy oraz Czantorii możemy spokojnie rozpocząć trasę rowerową. Zrobić sporo kilometrów, wszystko zależy od naszej formy oraz czasu jaki chcemy przeznaczyć na naszą górską trasę rowerową. Z Ustronia przez Czantorię lub Równicę możemy zaplanować trasy na najbardziej oddalone szczyty w Beskidzie Śląskim, Skrzyczne czy Baranią Górę, możemy też śmiało zaplanować pętle przez Wisłę, Brenną, Szczyrk czy Koniaków.
Z Ustronia mam sporo możliwości na kreowanie tras, adekwatnie do naszych preferencji. Bardziej szczegółowe opisy wraz ze śladami GPX znajdziecie na stronie Trasy rowerowe Ustroń MTB