Rowerem z Ustronia MTB

Rowerem z Ustronia MTB

Rowerem z Ustronia MTB

Rowerem z Ustronia  możemy rozpocząć całkiem fajne pętle rowerowe MTB po górach. Oczywiście tylko na górskich trasach się tu skupimy. Ustroń to miasto z bardzo dobrze rozbudowaną bazą noclegową, bardzo dobrym dojazdem, oraz sporą ilością opcji górskich tras rowerowych. Weekendami może być trochę tłoczno szczególnie na popularnych szczytach, ale na tych mniej znanych oraz w tygodniu panują raczej pustki.

Droga Na Równicę rowerem prowadzi nie tylko od Ustronia.
Rowerem z Ustronia prosto na zachód słońca na Równicy 

Dojazd do Ustronia

Ustroń to pierwsze miasto  zachodniej strony Beskidu Śląskiego z bardzo dobrym dojazdem między innymi od strony Katowic, Gliwic czy Bielska-Białej. Planując wyjazd rowerowy do Ustronia raczej nie macie się co martwić że utkniecie gdzieś w korkach. Czasami utrudnienia mogą się pojawić na wyjeździe przy takich dniach jak zakończenie długich weekendów. Alternatywą na dojazd jest bezpośrednie połącznie PKP z Katowic ( obecnie w remoncie ). Niestety jeżeli chodzi o składy z miejscami na rowery, to delikatnie mówiąc ……ktoś to źle policzył.

Widok spod Czantorii na Równicę i w tle Klimczok
Widok spod Czantorii na Równicę i w tle Klimczok

Baza noclegowa

W tym miejscu nie ma co się zbytnio rozpisywać, ponieważ nie ma najmniejszego problemu z miejscem noclegowym w Ustroniu. Ceny noclegów zaczynają się w okolicach 25zł. i są dostępne praktycznie na teranie całego miasta.

Szczyty

Najbardziej popularne oraz najwyższe szczyty na które możemy wjechać od strony Ustronia to oczywiście  Równica oraz Czantoria. Oby dwa szczyty leżą w odrębnych pasmach. Mniej popularne szczyty przez które warto planować górskie trasy to między innymi Mała Czantoria, Lipowski Groń, Orłowa. W zakładce szczyty opisuje w jaki sposób na nie dojechać.

Trasa Rowerowa Czantoria - Stożek
Trasa Rowerowa Czantoria – Stożek

Trasy rowerowe

O trasach rowerowych MTB z Ustronia, można by pisać i pisać, ponieważ dróg którymi poprzecinane są góry jest mnóstwo. Dziś bardziej skupimy się wokół szlaków turystycznych.

W Ustroniu swój początek mają dwa pasma. Pierwsze pasmo między Ustroniem a Brenną z wspomnianą już Równicą. Od Ustronia możemy oczywiście wjechać żółtym szlakiem przez Lipowski Groń lub od strony centrum, gdzie mamy między innymi podjazd asfaltem. Dalej z  Równicy niebieskim szlakiem przez Orłową i na ostatni szczyt w którym kończy się Ustroń a zaczyna Brenna i Wisła, czyli oczywiście chodzi o Trzy Kopce Wiślańskie. Drugie pasmo to położone między Ustroniem a czeską wsią Nýdek. Pierwszą górą na którą możemy wjechać do tej strony to Mała Czantoria z której możemy się kierować w stronę Wielkiej Czantorii. Od  Równicy oraz Czantorii możemy rozpocząć trasę rowerową, zrobić bardzo sporo kilometrów, wszystko zależy od naszej formy oraz czasu jaki chcemy przeznaczyć na naszą górską trasę rowerową. Z Czantorii oraz Równicy oboma pasmami możemy spokojnie dojechać  na Skrzyczne czy  Baranią Górę, zrobić pętle przez Wisłę, Brenną, Szczyrk czy Koniaków.

Z Ustronia mam sporo możliwości na kreowanie tras, adekwatnie do naszych preferencji, ale w tym miejscy nie będę o nich pisał. Bardziej szczegółowe opisy wraz ze śladami GPX możecie znaleźć w zakładce BESKID ŚLĄSKI TRASY 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności