Trasa rowerowa Cienków Malinowska

Trasa rowerowa Cienków Malinowska

Trasa rowerowa Cienków Malinowska

Trasa rowerowa Cienków Malinowska to jedna z moich ulubionych wypraw. A składa się na to kilka powodów. Pierwszy jest taki że Cieńków i Malinowska Skała to dwa miejsca na mojej liście najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Szlak Między Zielonym Kopcem a Malinowska Skałą to jeden z najlepszych widokowych szlaków w Beskidzie Śląskim, oczywiście w okrojonej wersji, na potrzeby tej trasy. I trzeci argument, zjazd z Malinowskiej czerwonym szlakiem należy do moich ulubionych.

Nagrana trasa: Cieńków – Maliowska | mapa-turystyczna.pl

 

Wodospad oraz tama na Wiśle

Klasycznie wolę startować najlepiej kilka kilometrów przed ostrym podjazdem żeby rozgrzać nogi, dlatego polecam start w okolicy wodospadu na Wiśle w Czarnem. Delikatny podjazd, a kilkaset metrów dalej mamy tamę którą warto odwiedzić ponieważ widoki są tego warte. Dalej kręcimy delikatnie w górę główną drogą aż do zakrętu którym objeżdżamy zalew. Cały czas jedziemy główną drogą. W miejscu gdzie zaczyna się niebieski szlaki na Baranią Górę odbijamy w lewo i zaczynamy zabawę.

Droga asfaltowa z Czarnego na Cieńków bardzo fajny podjazd
Droga asfaltowa z Czarnego na Cieńków bardzo fajny podjazd

Podjazd na Cieńków od Czarnego

Bardzo krótki bo zaledwie kilometrowy podjazd, ale za to bardzo intensywny szczególnie w końcówce prowadzi na Cieńków. U góry mam dwa punkty gdzie możemy zakupić coś do picia czy jedzenia, czasami przy odrobienie szczęścia uda się trafić na otwartą bacówkę i zakupić sery. I oczywiście to co lubimy najbardziej widoki. Praktycznie cały następny kilometr to punkt widokowy. Tak prezentuje się Cieńków Niżni. Dalej mamy dwa mocne odcinki na Cieńków Postrzedni. A następnie Cieńków Wyźni. Całość oczywiście przeplatana wspaniałymi widokami.

Punkt widokowy na trasie rowerowej Cieńków Malinowska Skała
Punkt widokowy oczywiście na trasie rowerowej Cieńków Malinowska Skała

Gawlasi, Zielony Kopice

Cała droga przez Cieńków to bardzo fajny szuter, płyty, oraz ubita leśna droga. W mocniejszy teren wjeżdżamy w okolicy 1000m n.p.m. i zaczynamy się wspinać na pierwszy szczyt leżący na zielonym szlaku między Baranią Górą a Skrzycznem. Gawlasi 1076m n.p.m. Delikatny zjazd i jakieś 500m wpychania na Zielony Kopiec 1152m n.p.m. Bardzo techniczny zjazd po kamcorch i kolejne 200m  podejścia. Tym sposobem docieramy do Malinowskiej Skały.

Cieńków Wyżni punkt widokowy na trasie rowerowej Cieńków Malinowska Skała
Cieńków Wyżni punkt widokowy na trasie rowerowej Cieńków Malinowska Skała

Malinowska Skała 1152m n.p.m.

Bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim, warto odwiedzić to miejsce nie tyko rowerem. Jest za to druga strona medalu tego miejsca. Jeżeli ktoś ma problem z nadmiarem ludzi w górach, to bez zastanowienia nie polecam tego miejsca na weekendową wyprawę. Ale o tym możecie przeczytać Tu. Za bardzo nie ma się co rozpisywać o Malinowskiej Skale ponieważ tam trzeba po prostu być. Zjazd czerwonym szlakiem w stronę Malinowa to jeden z moich ulubionych szlaków. Kamienie, korzenie, wszystkiego po trochu, nie za łatwo nie za trudno.

Malinowska Skała, bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim.
Malinowska Skała, bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim.

Powrót na Cieńków

Na przełęczy pod Malinowem odbijamy lekko w lewo i zjeżdżamy do drogi pożarowej gdzie skręcamy kolejny raz w lewo. Następne  trzy kilometry to boczny objazd szczytów na które niedawno się wspinaliśmy. Delikatny podjazd i znów jesteśmy na żółtym szlaku w miejscu gdzie zaczynaliśmy wpychać rower. Od tego miejsca można powiedzieć że będzie tyko w dół, z małym epizodem koło kolejki na Cieńkowie.  Chwila przerwy pod drzewem i lecimy,  ostatni delikatny podjazd oraz  wjazd do lasu gdzie ostatni kilometr dzieli nas od parkingu skąd startowaliśmy.

 

YouTube video

 

Podsumowanie Trasy rowerowej Cienków Malinowska Skała

Pętla: Wisła – Szczyrk

Dystans: 25km

Czas jazdy bez przerw : 2;45h

Przewyższenie: 900m

Szczyty: Gawlasi, Zielony Kopiec, Malinowska Skała

Ślad gpx. z Trasy rowerowej Cienków Malinowska Skała :  

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności