Trasa Rowerowa z Istebnej na Stożek

Trasa Rowerowa z Istebnej na Stożek

Trasa Rowerowa z Istebnej na Stożek

Trasa Rowerowa z Istebnej na Stożek Wielki nie należy od najłatwiejszych. Głównie z uwagi na strome odcinki w kierunku Kiczory. Na trasie nie obejdzie się oczywiście bez wpychania roweru. Stożek to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów który znajduje się w Wiśle. Wszystkie szczyty jakie znajdują się na górskiej trasie rowerowej to Kiczory 990m, Kyrkawica 973m, Stożek Wielki 979m, oraz Szarcula 800m.

Zielonym szlakiem z Istebnej

Rozpoczynamy zielonym szlakiem najlepiej w okolicy kompleksu Złotego Gronia, dlatego że jest tam ogromny parking. Główną drogą przejeżdżamy skrzyżowanie i lecimy asfaltem. Na Prądowcu odbijamy w prawo gdzie zaczyna się szuter i wjeżdżamy w las. Na tym odcinku jest trochę słabo oznaczony szlak więc dobrze trzymać się prawej strony w momencie kiedy nie wiadomo gdzie jechać. Dosyć mocny podjazd przeplatany pchaniem i wyjeżdżamy kolejny raz na asfalt. Dojeżdżamy na Dupne gdzie odbijamy mocno w prawo i kręcimy w górę, oczywiście znów trochę pchanie i dobijamy do najwyższego punktu naszej trasy rowerowej.

Miejscówka pod Kyrkawicą z widokiem na Stożek
Miejscówka pod Kyrkawicą z widokiem na Stożek

Kiczory

990m n.p.m.  i zaczynamy zjeżdżać w dół. Po drodze mijamy dosyć ciekawe skałki oraz kolejny szczyt. Kyrkawica 973m m.p.m. i dalej w dół, początek kilka kamieni i spokojny zjazd na docelowy punkt naszej wyprawy, oczywiście w dalszym ciągu lecimy zielonym szlakiem. Tym sposobem docieramy na Stożek Wielki.

Trasa rowerowa na Stożek rowerem widok na góry
 Trasa rowerowa na Stożek rowerem

Stożek Wielki

Sama końcówka szczytu to miejsce zarośnięte krzakami oraz drzewami, kilkanaście metrów pod szczytem mieści się schronisko i fajna miejscówka widokowa z której widać między innymi Baranią Górę i najwyższy punkt w Beskidzie Śląskim czyli Skrzyczne. Zjazd z Stożka niebieskim szlakiem, więc musimy się delikatnie wrócić. Cofamy się kilkadziesiąt metrów wstecz i odbijamy w lewo , gdzie zjeżdżamy niebieskim szlakiem. 300 metrów niżej  możemy odbić w prawo leśną drogą w górę, gdzie mamy jeszcze jedną miejscówkę widokową. Przez las ciśniemy w dół aż do skrzyżowania szlaków na Marźnicy. Tam lekko w prawo kręcimy drogą pożarową na przełęcz.

Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, miejsce widokowe na przełęczy Mraźnica
Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, miejsce widokowe na przełęczy Mraźnica

Przełęcz na Kubalonce

Z drogi pożarowej wyjeżdżamy na asfalt i kręcimy w lewo na przełęcz. Dobijamy do czerwonego szlaku i kierujemy się na Stecówkę. Po prawej stronie mijamy zjazd żółtym szlakiem którym będziemy wracać. Lecimy kilkadziesiąt metrów dalej na Szarcule, to oczywiście kolejna miejscówka którą warto odwiedzić. Chwila pauzy i wracamy czerwonym szlakiem do wspomnianego odbicia żółtego szlaku którym lecimy w dół.

Trasa Rowerowa z Istebnej na Stożek widok z Szarculi
Trasa Rowerowa z Istebnej na Stożek widok z Szarculi

 Zjazd do Istebnej

Początek płytami, chwila szutru, oraz sporo  asfaltu. Tak prezentuje się żółty szlak, oczywiście w komplecie ścieżka przez las,  czyli wszystkiego po trochu. Tym sposobem docieramy do Istebnej i początku naszej trasy rowerowej, którą kończymy w miejscu skąd startowaliśmy czyli parkingu pod Złotym Groniem.

 

YouTube video

Podsumowanie Trasy rowerowej z Istebnej na Stożek

Pętla: Istebna, Wisła

Dystans: 23km

Czas jazdy bez przerw : 2;30h

Przewyższenie: 600m

Szczyty: Kiczory, Kyrkawica, Stożek Wielki, Szarcula

Ślad gpx. z trasy z Istebnej na Stożek Wielki :  

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności