Rower po zimie

Rower po zimie

Rower po zimie

Rower po zimie może być zajechany lub nie. Często można się spotkać opinią ludzi  jak to ich rower  właśnie jest zajechany po zimie , zardzewiały , połamany…  Jak to jest z tymi  rowerami ? Z tymi wszystkimi nie wiem ale wiem co jest z moimi. Moja jazda jest uzależniona  mocno od pogody. Średnio od  października w każdym jeżdżę dwa razy w tygodniu ( jest luty). Czyli można powiedzieć że rower jeździ cały rok. A więc :

 

Rama

Dusza naszego roweru . Czy zima ma jakikolwiek wpływ na ramę? Wszystkie ramy jakie miałem były wyprodukowane z aluminium.  Jak wiadomo aluminium nie ma nic wspólnego z rdzą wiec oczywiście o korozji ramy nie ma mowy. Jest jeszcze kwestia lakieru i soli. Ale to  nie moja bajka żeby zastanawiać się nad jakością lakieru po zimie . Rower ma jeździć nie błyszczeć.

Rdza w rowerze po zimie nie musi być zajechany Beskidy Rowerem.

 Koła

Opony w zimie zużywają się mniej to pewne. Wszystkie kamcory pokryte są śniegiem więc bez wątpienia nie zużywają się tak jak latem. Piasty , tu można by już się zastanawiać , ale piasty szczególnie ta z przodu to chyba ostatnia rzecz jaka przychodzi mi do głowy jeżeli miałbym coś wymieniać w rowerze i to nie ważne czy po zimie czy innej porze. Piasty to według mnie najmniej awaryjna część w rowerze. Jeżeli chodzi i tylną piastę jest też tam bębenek który naturalnie się zużywa ( najczęściej zapadki ) ale zima nie ma na niego większego wpływu.

 

 Napęd

Rdza jedno z niepożądanych efektów. Ewidentnie widać ją po zimie ale czy to ma jakiś wpływ na jazdę? Można się spierać , u mnie rdza na łańcuchu czy kasecie nie robi wrażenie no chyba że pozytywne bo widać że ktoś jeździ, albo i nie.

Napęd w rowerze po zimie nie musi być zajechany Beskidy Rowerem.

Zawieszenie

Tu trzeba zatrzymać się dłużej. Zawieszenie to jedno z najbardziej narażonych miejsc na działania może nie samej zimy ale błota które może jej towarzyszyć. Z mojego doświadczenia nic tak źle nie wpływa na części rowerowe jak błoto . Sama woda nie jest tak destrukcyjna jak woda zmieszana z ziemią i piachem, która oczywiście wciągnięta w miejsca w które oko bez kluczy nie dociera. Ale błoto jest obecne cały rok więc na zimę nie ma co zwalać .

Hamulce

Moim zdaniem zima nie ma jakiegoś znaczącego wpływu na ten element roweru. Identycznie jak w przypadku napędu lub zawieszenia największy wpływ czynników zewnętrznych na destrukcję będzie miało błoto.

Rower po zimie podsumowanie:

Zima to bez wątpienia większe ilości wody. Wciągnięta w pancerze oraz w miejsca  gdzie  nie ma możliwości przetrzeć czy domyć roweru, więc serwis przed i po zimie jak najbardziej wskazany. Wymiana linek , pancerzy oraz  smarowanie powinny być normalną praktyką serwisową wykonywaną co najmniej kilka razy w roku jeżeli chcemy cieszyć się długim eksploatowaniem części , oczywiście dostosowaną do stopnia używania roweru .

No to jak to jest z  tą zimą? Moim zdaniem zima sama w sobie nie ma znaczącego wpływu na zużywanie się roweru. W moim przypadku jazda jeżeli już miałbym obwiniać jakąś porę roku to raczej jesień. Ewentualnie początki wiosny gdzie mamy więcej błota. Mogę sobie wyobrazić jak ktoś dziennie dojeżdża do pracy w mieście gdzie  sól , błoto , piasek to codzienna norma i tu można sobie tylko wyobrazić jakie spustoszenie mogą siać takie warunki .

 

Morał: Jak dbasz tak masz.

Pozdrawiam .

 

 

POBIERZ ŚLAD TRASY ZE STRAVY

 

Wypożyczalnia rowerów w pobliżu trasy rowerowej w Beskidzie Śląskim

 

Pobierz ślad trasy rowerowej w Beskidzie Śląskim.

 

  

 

dołącz do grupy facebook Beskidy Rowerem największy portal górskiej turystyki rowerowej

 

instagram zdjęcia Beskidy Rowerem największy portal górskiej turystyki rowerowej

 

youtube filmy z tras Beskidy Rowerem największy portal górskiej turystyki rowerowej

 

Strava ślady tras Beskidy Rowerem największy portal górskiej turystyki rowerowej

 

facebook strona Beskidy Rowerem największy portal górskiej turystyki roweroej