Filipka Stożek Soszów Czantoria Jb7

Filipka Stożek Soszów Czantoria Jb7

Filipka Stożek Soszów Czantoria

Filipka Stożek Soszów Czantoria to górska trasa rowerowa, która bez wątpienia wymaga nie tylko dobrej kondycji ale umiejętności jazdy rowerem po górach. Start tak jak i meta trasy mieści się po czeskiej stronie pasma Czantorii w Nydku.

Filipka – Wielki Stożek

Trasę zaczynamy z parkingu w Nydku, skąd ruszamy oznaczoną trasą rowerową 6086 (czerwony szlak rowerowy) na pierwszy szczyt czyli Filipke. W okolicach szczytu sporo widoków, a także punkt gastronomiczny. Dalej trasę kontynuujemy oczywiście czerwonym szlakiem rowerowym, drogą techniczną i ponownie czerwonym szlakiem na grani. Tą dojeżdżamy aż do Wielkiego Stożka. Na szczycie ponownie czekają na nas piękne widoki tym razem na dolinę Wisły, a także pierwsze polskie schronisko górskie.

Soszów

Po nacieszeniu się widokami zjeżdżamy kawałek zielonym szlakiem, z którego odbijamy w drogę techniczną. Tą dojeżdżamy ponownie do czerwonego szlaku, którym jedziemy na górę Cieślar. To miejsce z naszej listy najpiękniejszych widoków w Beskidzie Śląskim. Kontynuując dalej czerwonym szlakiem dojedziemy na Wielki Soszów i kolejna porcja wodoków. Kawałek poniżej szczytu znajduje się schronisko, a jeszcze niżej, w okolicy wyciągu narciarskiego, 2 punkty gastronomiczne.

Góra Cieślar to bez wątpienia jedno z najbardziej widokowych miejsc w Wiśle
Góra Cieślar to bez wątpienia jedno z najbardziej widokowych miejsc w Wiśle

Czantoria

Jadąc dalej czerwonym szlakiem przejeżdżamy przez Beskidzkie siodło i zaczynamy podjazd pod Czantorię. Jest to najtrudniejszy fragment trasy i może nie obyć się bez wypychania roweru. Na szczycie Wielkiej Czantorii znajduje się wieża widokowa. Kilkadziesiąt metrów dalej dojeżdżamy na polanę z dwoma punktami gastronomicznymi. Trasę kontynuujemy zielonym szlakiem, który prowadzi przez Poniwiec, aż do Małej Czantorii.

Czerwony szlak kilkanaście metrów przed punktami gastronomicznymi
Czerwony szlak poniżej szczytu Czantorii

Powrót do Nydka

Z Małej Czantorii zjeżdżamy żółtym szlakiem, aż do drogi technicznej, która doprowadzi nas na polanę Budzin. To bez wątpienia bardzo widokowe miejsce na naszej trasie rowerowej. Z Budzina jedziemy żółtym szlakiem, aż dojedziemy do trasy rowerowej 6086za, a tą oczywiście do parkingu z którego zaczynaliśmy.

Podsumowanie trasy Filipka Stożek Soszów Czantoria

Dystans:  38,8 km

Przewyższenie: 1281 m

Czas jazdy bez przerwy (E-bike): 2:30h

Szczyty: Filipka, Wielki Stożek, Cieślar, Wielki Soszów, Wielka Czantoria, Mała Czantoria

Opis trasy przy współpracy z Janem Białym

 

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności