Jaworowy – Ostry – Czeskie MTB

Jaworowy – Ostry – Czeskie MTB

Jaworowy – Ostry – Czeskie MTB

Jaworowy – Ostry – Czeskie MTB czyli bardzo fajna górska trasa rowerowa MTB u naszych południowych sąsiadów. Niedaleko, bo jakieś 30km od granicy z Cieszynem leży mała wioska Tyra. To stąd będziemy ruszać na 26km górskiej wyprawy. Trochę asfaltu, niewiele korzeni i kamieni, sporo widoków, czeskie piwno i oczywiście česneková polévka w schroniskach.

Jaworowy Wierch

Startujemy z miejscowości Tyra przez którą przebiega jedna główna drga, która prowadzi pod samo rozwidlenie szlaków oraz naszą drogę podjazdową. Samochód jednak proponuję zostawić wcześniej i rozgrzać nogi przed podjazdem, który jest dosyć stromy od samego początku. Całość to jakiś 5km asfaltowego podjazdu z finałem na Małym Javorovym. Na szczycie kilka punktów widokowych i wspomniane wcześniej schronisko. Chwila odpoczynku i zjeżdżamy z powrotem, kilkadziesiąt metrów asfaltem do rozwidlenia, dalej już tylko prosto, lasem na docelowy szczyt czyli Javorový vrch. Po drodze jak i na samym szczycie niestety nie ma co liczyć na spektakularne widoki.

Jaworowy wierch trasa rowerowa MTB
Jaworowy wierch trasa rowerowa MTB

Šindelná – Smrčina – Kalužný vrch

Z Jaworowego zjeżdżamy delikatnie w dół niebieskim szlakiem. Kolejne kilka kilometrów to całkiem fajny odcinek prze klimatyczny las. O ile lasy nie robią na mnie większego wrażenia to ten jest naprawdę spoko. Kamieni niewiele, wpychania jeszcze mniej. Niebieskim jedziemy przez Šindelne, dalej czerwonym przez Smrčine i ostatecznie do rozwidlenia szlaków na Kalužným, gdzie skręcamy ostro w lewo i zapętlamy naszą górską trasę.

Trasa Jaworowy wierch Ostry MTB
Trasa Jaworowy wierch Ostry MTB

Ostrý – Velký Kozinec

Za zakrętem wjeżdżamy znów na niebieski szlak którym będziemy zjeżdżać do górskiej chaty, czyli kolejnego punktu gastronomicznego. Dalej delikatna wspinaczka zboczem Ostrego z którego oczywiście mamy rewelacyjny punkt widokowy. Kolejna cześć niebieskiego szlaku w kierunku Wielkiego Kozinca i jak dalsza część, to w większości zjeżdżanie. Szlak Bardzo zróżnicowany, od szerokiej leśnej drogi, po wąski singiel. Koniec niebieskiego szlaku to dolina Tyra i powrót główną drogą do punktu startu.

Niebieski szlak Ostry Czechy rowerem
Niebieski szlak Ostry Czechy rowerem

Podsumowanie górskiej Trasy rowerowej Jaworowy – Ostry

Dystans: 26km

Czas jazdy bez przerw : 3h

Przewyższenie: 900m

Szczyty:  Javorový vrch, Šindelná, Smrčina, Kalužný vrch, Ostrý, Velký Kozinec

Ślad gpx z górskiej Trasy rowerowej Jaworowy – Ostry

 

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności