Kozubowa – Prasiva Cz. JB8

Kozubowa – Prasiva Cz. JB8

Kozubowa – Prasiva Cz.

Kozubowa – Prasiva Cz. JB8 jest to pierwsza nasza trasa rowerowa w której wykorzystujemy kolej. Na trasie można spodziewać się oczywiście sporo miejsc widokowych oraz kilka punktów gastronomicznych.

Cieszyn

Naszą podróż rozpoczynamy z dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie, pod którym oczywiście możemy zostawić samochód na parkingu. Pociągiem ruszamy w kierunku Mosty u Jablunkova do przystanku Nawsie. Bilety najlepiej kupić wcześniej online. Ważne aby dodać opłatę za rower!

Kozubowa

Na stacji Nawsie wysiadamy i przechodzimy przejściem podziemnym na drugą stronę torów, skąd ruszamy żółtym szlakiem. W pewnym momencie asfalt zmieni się w ścieżkę polną, ale po chwili znowu dojedziemy do drogi asfaltowej. Gdy skończą się kolejne asfalty zjeżdżamy na kamienisty podjazd za żółtym szlakiem. Jest to jeden z mocniejszych i trudniejszych podjazdów na tej trasie. Żółtym szlakiem dojeżdżamy do połączenia szlaku pieszego z rowerowym 6082. Po 3km dojeżdżamy do pierwszego punktu gastronomicznego z pięknym widokiem na Beskid Śląski. Niedaleko znajduje się także szczyt.

Widok z Kozubowej
Widok z Kozubowej

Prasiva

Trasę kontynuujemy żółtym szlakiem aż dobijemy do czerwonego szlaku. Na rozwidleniu pod Kalužný podążamy dalej czerwonym w kierunku szczytu Ropice. Ten fragment to bardzo ładna leśna dróżka. Tuż przed szczytem Ropice odbijamy w prawo niebieskim szlakiem, żeby ominąć niepotrzebny podjazd i bardzo kamienisty zjazd. Po dobiciu do żółtego szlaku jedziemy nim aż wrócimy na czerwony szlak, mając po drodze parę fajnych widoków. Po dobiciu do czerwonego szlaku jedziemy nim aż do małej Praszywej. Na szczycie czeka na nas przepiękny punkt widokowy, stary drewniany kościółek a także punkt gastronomiczny.

Widok z drogi na Praszywą
Widok z drogi na Praszywą

Powrót

Z małej Praszywej zjeżdżamy żółtym szlakiem do Ligotki Kameralnej, a następnie głównie asfaltowymi drogami wracamy do Czeskiego Cieszyna. Po drodze oczywiście kilka punktów widokowym w tym panorama na pasmo Czantorii, jak i pasmo Jaworowego, po którym jechaliśmy.

Widok z trasy rowerowej Kozubowa - Prasiva Cz.
Widok z trasy rowerowej Kozubowa – Prasiva Cz.

Podsumowanie trasy rowerowej Kozubowa – Prasiva Cz. JB8

Dystans:  50,1 km

Przewyższenie: 1106 m

Czas jazdy bez przerwy (E-bike): 3:20h

Opis trasy powstał przy współpracy z Janem Białym

 

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności