Kto ma pierwszeństwo na szlaku

Kto ma pierwszeństwo na szlaku

Kto ma pierwszeństwo na szlaku?

Kto ma pierwszeństwo na szlaku? Odpowiedz na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale bez wątpienia jest to kwestia którą określa prawo, a nie to co komuś się wydaje bądź myśli. Osobiści nie jestem biegłym sądowym w zakresie górskiej turystyki. Ale nie trzeba nim być, aby ze zrozumieniem zgłębić temat poruszania się rowerem po górskich szlakach. Niestety wielu ludzi tego nie robi. W zamian powielają często błędne opinie innych, którym się coś wydaje. Między innymi to, że to piesi są uprzywilejowani na górskich szlakach.

Szlaki PTTK kto ma pierwszeństwo ?

Bez wątpienia można powiedzieć, że PTTK to największa organizacja w Polsce, która zajmuje się wytyczaniem i oznakowaniem szlaków. To nimi głównie poruszają się turyści. Na stronach towarzystwa nie znajdziecie żadnego regulaminu bądź zasad korzystania za szlaków. Dlaczego nie ma takich informacji ? Kto ma pierwszeństwo na szlakach PTTK ? Dlatego, że PTTK nie jest właścicielem, nie zarządza, nie dzierżawi….  gruntów przez które wytycza szlaki. Tym samym oczywiście nie ma prawa ustalania tam reguł czy regulaminów.Jakiś czas temu miałem okazje rozmawiać  z właścicielami ziem o tym jak przebiega taka ”współpraca” jeżeli chodzi o wytyczanie szlaków przez i tereny ale to inna kwestia.

Przykładowe oznaczenia szlaków turystycznych w Polsce
 Przykładowe oznaczenia PTTK szlaków turystycznych w Polsce

Co ciekawe na strona PTTK w części ”dla turystów” nie spotkałem się aby przy opisach szlaków był zaimek piesze. Po prostu są to szlaki turystyczne. Jedyny zapis o tym do jakiej kategorii należy szlak znalazłem w instrukcji znakowani szlaków PTTK, ale to instrukcje dla znakarzy a nie turystów i nie ma tam nic o tym kto ma pierwszeństwo na szlaku.

Rowerem po górskim szlaku?

Odpowiedzi na pytanie kto ma pierwszeństwo na górskim szlaku trzeba szukać u właściciela bądź zarządcy terenu przez który przebiega dany szlak. W zdecydowanej większości takim zarządcą są lasy państwowe a dokładniej poszczególne nadleśnictwa. Przykładowo na terenie:

Beskidu Śląskiego:

  • Nadleśnictwo Ustroń
  • Nadleśnictwo Wisła
  • Nadleśnictwo Bielsko
  • Nadleśnictwo Węgierska Górka

Beskidu Żywieckiego :

  • Nadleśnictwo Węgierska Górka
  • Nadleśnictwo Ujsoły
  • Nadleśnictwo Jeleśnia

Jeżeli ktoś ma czas i chęci oczywiście może zapoznać się z regulaminami nadleśnictw w całej Polsce. W wyżej wymienionych nie ma takich zapisów poza bielskim o którym za chwilę. W przypadku przejazdu szlakiem przez prywatne działki, a często tak bywa, można zapytać właściciela kto ma pierwszeństwo ;).  Inną kwestią są tereny rezerwatów, parków narodowych lub objętych jakimiś specjalnymi prawami. Tam najczęściej obowiązuje całkowity zakaz poruszania się rowerem, być może są jakieś wyjątki, ale nie znam.

Czy pieszy ma pierwszeństwo na górskim szlaku?

Być może kiedyś się to zmieni ale obecnie na próżno szukać zapisu, o tym aby któraś z grup turystów była uprzywilejowana na szlaku. Najbliżej zdarzenia jest regulamin szlaku pieszego nadleśnictwa Bielsko w którym czytamy:

”12. Na odcinkach szlaku, na których może dojść do spotkania z pojazdami kołowymi, obowiązują ogólne przepisy ruchu drogowego. ” co ewidentnie świadczy o tym, że nie jest to regulacja kto co może na szlaku, a w miejscu kiedy szlak przecina się lub prowadzi po drodze, nie wnikając już jaka to droga…

Kto ma pierwszeństwo na szlaku
Kto ma pierwszeństwo na szlaku ?

Czy uregulowanie pierwszeństwa na szlaku to dobry pomysł ?

Moim zdaniem zdecydowanie nie! Porównując do obecnej nagonki o ruchu drogowych, że to ”kierowca ma uważać na pieszego”. Nagminnie spotykam, uprzywilejowanych pieszych którzy widząc nadjeżdżający samochód, wchodzących na drogę i obracających głowę w przeciwną stronę. Tak jak by ważniejsze było to, kto ma racje i kogo uprzywilejowały przepisy, od tego kto po wypadku będzie jeździł na wózku inwalidzkim…

Pierwszeństwo na szlaku ma …

Spora ilość osób, często samych rowerzystów, powiela i próbuje argumentować, że to piesi mają pierwszeństwo na górskich szlakach a rowerzyści są tam jak by drugorzędni. To ewidentnie jest nieprawdą.

Zdecydowanie zdrowy rozsądek powinien decydować o tym, kto komu powinien ustąpić na miejsca na szlaku. I na tym wypadały by zakończyć.

 

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności