Łysa Góra Czeski trail

Łysa Góra Czeski trail

Łysa Góra Czeski trail

Łysa Góra Czeski trail, czyli jak zrobić pętlę na królowej Beskidu Śląsko-Morawskiego. Zaledwie trzydzieści kilometrów od Cieszyna dzieli nas do podjazdów na Lysą Hore (tak brzmi jej czeska wersja). Jest to jeden z najwyżej osadzonych szczytów, oraz bez wątpienia jena z najbardziej widokowych miejscówek w okolicy. A wspinać będziemy się na 1324m n.p.m.

ślad gpx do pobrania na końcu wpisu.

Zlatnik początek pętli rowerowej

Mała czeska mieścina w której bez problemu udało się zaparkować samochód w miejscu gdzie swoje początki mają dwa szalki żółty prowadzący do Vysoký Rykali oraz zielony którym kierujemy się w stronę Murońki . Bardzo łagodny podjazd, w sam raz na rozgrzanie kolan. Po przejechaniu 2.5km skręcamy w prawo i jedziemy czerwonym szlakiem przez okoliczne pola i lasy. Bardzo przyjemny odcinek. Łącznie robimy około pięciu kilometrów po czym wyjeżdżamy na asfaltową drogę, która jest chyba najlepszą opcją na dostanie się na szczyt od północnej strony. O alternatywnych drogach na szczyt Łysej Góry może poczytać tu.

Jeden z punktów widokowych oczywiście na szczycie Lysej Hory
Jeden z punktów widokowych oczywiście na szczycie Lysej Hory

Łysa Góra Królowa Beskidu Śląsko-Morawskiego

Koło pięciu kilometrów asfaltu dzieli nas od miejsca w którym na niego wjechaliśmy do szczytu. Klasyczny nudny podjazd, ale oczywiście wszytko mamy wynagrodzone na górze. Trzy punkty widokowe, dwa punkty gastronomiczne oraz masę ludzi, jeżeli wybieramy się weekendowo. Zjazdów z łysej mamy co najmniej kilka o których poczytać możecie w linku wyżej.

Łysa Góra Czeski trail Drugi punk widokowy
Łysa Góra Czeski trail Drugi punk widokowy

Żółtym szlakiem w stronę zalewu

Z Łysej  żółtym szlakiem możemy zjechać z dwóch stron góry więc watro sprawdzić przed zjazdem gdzie mamy metę. Tym razem kierujemy się w stronę zalewu Moravki.  2/3 szlaku oceniałbym na dosyć trudny technicznie w porównaniu do Śląskich ścieżek w Beskidzie. Jak dla mnie gdzieś na pograniczu turystyki a enduro. Las, kamienie, korzenie i oczywiście mocne skosy. Cały zjazd to prawie 7km.

Kamienie, korzenie na żółtym szlaku z Łysej Góry
Kamienie, korzenie oczywiście na żółtym szlaku z Łysej Góry

Niebieskim szlakiem przez Visaleje

Zjazd żółtym szlakiem kończymy odbiciem w lewo i wjazdem na asfaltową drogę oznaczoną niebieskim szlakiem, gdzie bez wątpienia ponownie rozpoczynamy turystykę. Bardzo przyjemny odcinek o delikatnym nachyleniu prowadzący prze wąwóz między górami. Niebieskim szlakiem dojeżdżamy do miejscowości Visalaje odzie odbijamy w lewo i zapętlamy naszą trasę.

YouTube video

 

Podsumowanie górskiej Trasy rowerowej  na Łysą Górę.

Pętla: Zlatnik

Dystans: 30km

Czas jazdy bez przerw : 3:30h

Przewyższenie: 1000m

Szczyty: Hoserka, Zimny, Lysa Hora, Kobylanka, Cupel

 

Ślad gpx. z górskiej Trasy rowerowej Łysa Góra Czeski trail :  pobierz 

 

Beskidy Rowerem Facebook Instagram Strava YouTube Trasy Rowerowe w Beskidzie Śląskim

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.