Lysa Hora rowerem

Lysa Hora rowerem

Lysa Hora rowerem

Lysa Hora rowerem, czyli jak zrobić pętlę rowerem na królowej Beskidu Śląsko-Morawskiego. Zaledwie trzydzieści kilometrów od Cieszyna dzieli nas do podjazdów na Lysą Hore (tak brzmi jej czeska wersja). Jest to jeden z najwyżej osadzonych szczytów, oraz bez wątpienia jena z najbardziej widokowych miejscówek w okolicy. Wspinać będziemy się wysoko, bo na 1324m n.p.m.

Zlatnik początek trasy rowerowej

Mała czeska mieścina w której bez problemu udało się zaparkować samochód w miejscu gdzie swoje początki mają dwa szalki, żółty prowadzący do Vysoký Rykali oraz zielony którym kierujemy się w stronę Murońki. Bardzo łagodny podjazd, w sam raz na rozgrzanie kolan. Po przejechaniu 2.5km skręcamy w prawo i jedziemy czerwonym szlakiem przez okoliczne pola i lasy. Bardzo przyjemny odcinek. Łącznie robimy około pięciu kilometrów po czym wyjeżdżamy na asfaltową drogę, która jest chyba najlepszą opcją dostania się na szczyt od północnej strony. O alternatywnych drogach na szczyt Łysej Góry może poczytać tu.

Jeden z punktów widokowych oczywiście na szczycie Lysej Hory
Jeden z punktów widokowych oczywiście na szczycie Lysej Hory

Łysa Góra Królowa Beskidu Śląsko-Morawskiego

Koło pięciu kilometrów asfaltu dzieli nas między miejscem w którym na niego wjechaliśmy a szczytem. Klasyczny nudny podjazd, ale oczywiście wszytko mamy wynagrodzone na górze. Trzy punkty widokowe, dwa punkty gastronomiczne oraz masę ludzi, jeżeli wybieramy się weekendowo. Poza dniami wolnymi od pracy, klasycznie bez tłumów. Zjazdów z łysej mamy co najmniej kilka o których poczytać możecie w linku wyżej.Dziś pod koło idzie żółty.

Łysa Góra Czeski trail Drugi punk widokowy
Łysa Góra Czeski trail Drugi punk widokowy

Żółtym szlakiem w stronę zalewu

Z Łysej  żółtym szlakiem możemy zjechać z dwóch stron góry więc watro sprawdzić gdzie mamy metę. Tym razem kierujemy się w stronę zalewu Moravki.  2/3 szlaku oceniałbym na dosyć trudny technicznie w porównaniu do Śląskich ścieżek w Beskidzie. Jak dla mnie gdzieś na pograniczu turystyki a enduro. Las, kamienie, korzenie i oczywiście mocne skosy. Cały zjazd to prawie 7km.

Kamienie, korzenie na żółtym szlaku z Łysej Góry
Kamienie, korzenie oczywiście na żółtym szlaku z Łysej Góry

Niebieskim szlakiem przez Visaleje

Zjazd żółtym szlakiem kończymy odbiciem w lewo i wjazdem na asfaltową drogę oznaczoną niebieskim szlakiem, gdzie bez wątpienia ponownie rozpoczynamy turystykę. Bardzo przyjemny odcinek o delikatnym nachyleniu prowadzący przez wąwóz między górami. Niebieskim szlakiem dojeżdżamy do miejscowości Visalaje gdzie odbijamy w lewo i zapętlamy naszą górską trasę rowreową.

 

 

Podsumowanie górskiej Trasy rowerowej  na Łysą Górę.

Pętla: Zlatnik

Dystans: 30km

Czas jazdy bez przerw : 3:30h

Przewyższenie: 1000m

Szczyty: Hoserka, Zimny, Lysa Hora, Kobylanka, Cupel

 

Ślad gpx. z górskiej Trasy rowerowej Łysa Góra Czeski trail :  

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności