Trasa rowerowa MTB Javorovy – Mała Prasiva JB3

Trasa rowerowa MTB Javorovy – Mała Prasiva JB3

Trasa rowerowa MTB Javorovy – Mała Prasiva JB3

Trasa rowerowa MTB Javorovy – Mała Prasiva to trasa położona w całości po czeskiej stronie Beskidu, oddalona około 30km od Cieszyna. Jest to bez wątpienia jedna z lepszych z propozycji na początek przygody z górami. Na trasie oczywiście kilka miejsc widokowych, całość przebiega głównie ubitymi szlakami i jest przedłużeniem trasy JB2

Javorovy

Startujemy z parkingu przy dolnej stacji wyciągu na Javorovy. Przed mami krótki asfaltowy odcinek, dalej w większości przemieszczamy się szutrami niebieskiego szlaku, którymi oczywiście dojeżdżamy na  szczyt. Tam  czekają widoki na pasmo Czantorii, Cieszyn a także na drugą część pasma Javorowego. U góry oczywiście znajduje się schronisko z punktem do ładowania rowerów elektrycznych (potrzebna własna ładowarka).

Widok z horská chata javorový vrch
Widok z horská chata javorový vrch

Chata Ropicka

Z chaty jedziemy dalej niebieskim szlakiem w kierunku najwyższego punktu na Jaworowym. Na szczycie niestety nie ma żadnych widoków. Dalej zjeżdżamy niebieskim szlakiem, aż do oznaczonej trasy rowerowej 6083 połączonej z żółtym szlakiem. Po dobiciu do czerwonego szlaku kontynuujemy nim, aż dojedziemy do schroniska Ropicka. Na tym fragmencie można przez drzewa dostrzec między innymi Łysą Horę. Przy schronisku znajduje się kolejny punkt do ładowania E-bików, w którym są 2 ładowarki do systemów Bosch’a (zwykły i smart system) i 2 gniazdka na własną ładowarkę.

Widok z czerwonego szlaku koło Prasivej
Widok z czerwonego szlaku koło Prasivej

Mała Prasiva

Trasę kontynuujemy czerwonym szlakiem w kierunku schroniska na Kotar, dalej czerwonym szlakiem jedziemy w kierunku Małej Prasivej, mijając po drodze parę widokowych miejsc. Na Małej Prasivej mamy kolejny punkt gastronomiczny, zabytkowy drewniany kościół oraz bardzo dobry punkt widokowy.

Trasa rowerowa MTB Javorovy - Mala Prasiva
Trasa rowerowa MTB Javorovy – Mala Prasiva

Powrót

Zjazd zaczynamy od podążania za żółtym szlakiem, aż dojedziemy do asfaltowej drogi. Dalsza część trasy to domykanie pętli do miejsca startu. W trakcie powrotu przejeżdżamy koło drewnianego kościoła w Gutach, a także przejeżdżamy przez mały potok.

 Javorovy - Mala Prasiva MTB
Javorovy – Mala Prasiva MTB

Podsumowanie Trasy rowerowej MTB Javorovy – Mala Prasiva

Dystans: 41,2 Km

Przewyższenie: 1031 m

Czas jazdy bez przerwy (E-bike) : 2:16h

Szczyty: Jaworowy, Prasiva, Mała Prasiva

Opis trasy oczywiście powstał przy współpracy z Janem Białym

 

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności