Wielka Czantoria z Ustronia U17

Wielka Czantoria z Ustronia U17

Wielka Czantoria z Ustronia #2

Wielka Czantoria z Ustronia czyli jeden z klasyków MTB w Beskidzie Śląskim. Czantoria to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych szczytów w Beskidzie Śląskim co za tym idzie, najchętniej odwiedzanym. Na Czantorię mamy co najmniej kilka szlaków, mniej lub bardziej sensownych. Dziś opis klasyka czyli połączenie żółtego i czerwonego szlaku.

 

Start z Ustronia

Miejsc parkingowych w centrum mamy sporo. Jedną z opcji jest parking pod przedszkolem, z którego mamy jakieś 2,5km asfaltowego dojazdu do żółtego szlaku. Po tej rozgrzewce odbijamy w lewo i rozpoczynamy dosyć mocne 1,5km żółtym. Kolejne już spokojniejsze 1.5km leśnej drogi doprowadzi nas na pierwszą widokową miejscówkę czyli Małą Czantorie 866m n.p.m.

Wielka Czantoria z Ustronia
Widok z Małej na Wielką Czantorie

Mała Czantoria

Kolejne trzy kilometry trasy to odcinek mocno przeplatany widokami. Począwszy od Małej Czantorii przez Poniwiec, aż po stromy podjazd pod Wielką Czantorię. Pod szczytem mamy dwie karczmy, które oczywiście są bardzo dobrą opcją na dłuższy odpoczynek. Na samym szczycie kilkadziesiąt metrów wyżej znajduje się wieża widokowa.

Zjazd z Wielkiej Czantorii

Z Czantorii zjeżdżamy czerwonym szlakiem granicznym w stronę Czech. To dosyć istotne, ponieważ czerwony szlak w drugą stronę co prawda prowadzi do Ustronia, ale dla przeciętnego kolarza górskiego nie nadaje się do zjazdu. Nasz czerwony to bez wątpienia najtrudniejszy odcinek na trasie, głównie ze względu na sporą ilość luźnych kamieni.

Widok w stronę Małej Czantorii

Powrót do Ustronia

Czerwonym szlakiem zjeżdżamy do skrzyżowania szlaków na Beskidku. Tam odbijamy w lewo i zielonym szlakiem zjeżdżamy do Wisły. Od wyjazdu z lasu mamy około 10km asfaltu, z czego większość to ścieżka rowerowa wzdłuż rzeki prowadząca do Ustronia.

Podsumowanie Wielka Czantoria z Ustronia rowerem

Trasa dla osób, które posiadają doświadczenie jady rowerem po górach. Oczywiście sporo widoków, mocne podjazdy, trudność terenu umiarkowana.

Pętla: Ustroń
Dystans: 23km
Czas jazdy bez przerw: 2;30h
Przewyższenie: 700m
Szczyty: Mała Czantoria, Wielka Czantoria

Pozostałe Trasy rowerowe w Beskidzie MTB

 

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności