Pętla MTB Lipowski Groń Równica U12

Pętla MTB Lipowski Groń Równica U12

Pętla MTB Lipowski Groń Równica

Pętla MTB Lipowski Groń Równica, to oczywiście jedna z obowiązkowych tras rowerowych w Ustroniu. Równica to najbardziej rozpoznawalny szczyt w tej części Beskidów ale o Lipowskim Groniu nie wszyscy słyszeli. Trasa polecana dla osób, którym nie przeszkadzają odcinki do wpychania roweru.

Z nad brzegu Wisły na Lipowski Groń

Startujemy z Lipowca, dzielnicy Ustronia. Parking mamy niedaleko żółtego szlaku, którym będziemy podjeżdżać na Równicę. Początek to +- 4,5km asfaltu w okolicy z bardzo fajnymi widokami. Po lekkim rozgrzaniu skręcamy w prawo i zaczyna się zabawa. Krótki intensywny podjazd asfaltem i lecimy ostro w górę, pchanie przeplatane jazdą. Cały czas wspinamy się żółtym szlakiem. W mniej więcej jego połowie odbijamy w prawo i po kilku minutach będziemy na Lipowskim Groniu. Na szczycie mamy ławeczkę i punkt widokowy, który niestety z roku na rok coraz bardziej zarasta.

 

Droga na Równicę żółtym szlakiem w stronę Lipowskiego Gronia
Droga na Równicę żółtym szlakiem w stronę Lipowskiego Gronia
Ławka na Lipowskim Groniu z widokiem w stronę Katowic.
Ławka na Lipowskim Groniu z widokiem w stronę Katowic.

Wdrapywanie na Równicę

Chwila przerwy na Lipowskim, nogi wypoczęte więc ponownie możemy zjechać na żółty szlak i  rozpocząć wjeżdżanie na Równicę. Przed nami dosyć mocny odcinek, ale dla mocnego uda oczywiście całość do podjechania. Sam szczyt Równicy to nic specjalnego, trochę widoku na pasmo Błatniej i to tyle. Ze szczytu Równicy odbijamy w prawo i zjeżdżamy w dól. Po wyjechaniu z lasu czeka na Nas najlepsza miejscówka na Równicy. Polana za dworem, to bardzo fajne miejsce na kolejny odpoczynek.

Podjazd pod Równicę rowerem zakończony oczywiście pięknym zachodem słońca nad Czantorią
Podjazd pod Równicę rowerem zakończony oczywiście pięknym zachodem słońca nad Czantorią

Zjazd z Równicy

Po kolejnym odpoczynku przyszedł czas na, bez wątpienia jeden z lepszych zjazdów z Równicy. W pierwszej kolejności jedziemy prawą stroną od karczmy i zjeżdżamy do głównej ulicy, którą jedziemy kilkaset metrów, za zakrętem odbijamy w prawo do czerwonego szlaku (ślad odbija w lewo-proszę nie skręcać-obecnie to prywaty teren). Jeżeli ktoś woli zjechać asfaltem to oczywiście jest taka możliwość, bo na końcu zjazdu obie drogi się przecinają. W sumie to się przecinają kilka razy, dlatego trzeba uważnie zjeżdżać szlakiem, żeby nie przydzwonić w jakiś samochód. Zjazd kończymy ulicą turystyczną, dojeżdżamy do rzeki Wisły i kręcimy w prawo dopinając pętlę.

Pętla MTB Lipowski Groń, Równica
Równica rowerem za dworem Skibówki, oczywiście idealne miejsce na odpoczynek

Podsumowując trasę : Pętla MTB Lipowski Groń, Równica

Sporo asfaltu, kilka punktów widokowych w tym oczywiście na Równicy. Dosyć ciężki podjazd i całkiem fajny zjazd.

Szczegóły z trasy :

Pętla: Ustroń

Dystans: 21km.

Czas bez przerw : 1.30h.

Przewyższenie: 600m.

Szczyty: Lipowski Groń , Równica

Pozostałe Trasy rowerowe Ustroń MTB

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności