Trasy rowerowe Ustroń MTB

Trasy rowerowe Ustroń MTB

Trasy rowerowe Ustroń MTB

Trasy rowerowe Ustroń MTB wytyczane są systematycznie dzięki Fundacji BR. W swojej bazie posiadamy łącznie kilkadziesiąt autorskich tras, zróżnicowanych pod kontem dystansu, przewyższenia oraz trudności terenu. Wyznaczone trasy przeznaczone są głównie dla amatorów kolarstwa górskiego. Z uwagi na trudności związane z pokonywaniu przewyższeń, wymagany jest co najmniej podstawowy poziom jeżeli chodzi zakres kondycji. Wybierając się śladem naszych autorskich, górskich trasy rowerowych trzeba zmierzyć się z podjazdem, który średnio zajmuje w granicach  30-45min. Nasze trasy przede wszystkim oparte są o górską turystykę rowerową. Większość tras rowerowych, oczywiście prowadzi przez najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Śląskim, oraz najpopularniejsze szczyty. Co ważne wszystkie nasze trasy rowerowe z Ustronia to pętle, które oczywiście punt startu i mety mają w Ustroniu. Aby jeszcze bardziej podnieś atrakcyjność naszych tras, zdarza się, że wjeżdżamy poza granice Ustronia i kręcimy w ościennych miejscowościach, takich jak Szczyrk, Brenna, Wisła, Istebna czy Koniaków.

Wszystkie opisy tras powstają z perspektywy jazdy na rowerze klasycznym, bez wspomagania elektrycznego. Nic nie stoi na przeszkodzie aby trasy przejechać na e-bike. Rowery oczywiście można wypożyczyć w zaprzyjaźnionej wypożyczalni.

Trasa rowerowa w łatwym terenie Ustroń MTB – Gravel

#1 Z Ustronia na Trzy Kopce (1) MTB

Pierwsza propozycja łatwej trasy rowerowej z Ustronia prowadzi na Trzy Kopce Wiślańskie. Na trasie przeważa asfalt, w drugiej kolejności leśne szutry, oczywiści jest też trochę kamieni, ale nie ma się czego obawiać. Odcinek ten jest bardzo krótki i bez wątpienia nie ma nic wspólnego z beskidzką rąbanką. Na Szczycie Trzech Kopców mamy punkt gastronomiczny oraz oczywiście sporą ilość widoków.

Dystans 17km

Przewyższenie 500m

Skala trudności 2/5

Średni czas przejazdu bez przerw 1:30h

 

Pod Trzema Kopcami na trasie MTB z Ustronia
Pod Trzema Kopcami na trasie MTB z Ustronia

Łatwe i krótkie trasy rowerowe MTB z Ustronia

#2 Równica z Ustronia (1) MTB

Jedna z łatwiejszych tras prowadzi z centrum Ustronia na najpopularniejszy szczyt w okolicy. Równica 884m n.p.m. Bardzo fajna trasa na rozpoczęcie przygody z górską turystyką rowerową. Bez wątpienia zaletą tej trasy jest to, że większa część podjazdu to asfalt, dopiero na ostatnim kilometrze zmierzymy się z dosyć łatwym odcinkiem w górskim terenie. Pod szczytem Równicy mamy oczywiście kilka punktów gastronomicznych idealnych na odpoczynek. Kolejną  zaletą tej trasy jest zjazd, który w większości poprowadzony jest górskim szlakiem. Ten kilkukrotnie przecinany jest asfaltową drogą, którą jechaliśmy w górę. Jeżeli warunki na szlaku okazały by się zbyt trudne, w każdym momencie można na nią zjechać i łagodnie dotrzeć do centrum Ustronia.

Dystans 13km

Przewyższenie 520m

Skala trudności 1/5

Średni czas przejazdu bez przerw 1:30h

Rowerem pod Równicą z widokiem na Czantorie
Rowerem pod Równicą z widokiem na Czantorie

Krótki górskie trasy rowerowe z Ustronia

#3 Mała Czantoria

Kolejna propozycja trasy rowerowej z Ustronia prowadzi na Małą Czantorie. Tym razem trasa o oczko wyżej w skali trudności, od poprzedniej propozycji. Ale bez obaw, każdy kto przejechał poprzednią trasę i mu się spodobało, z tej propozycji też będzie zadowolony. Trasa rozpoczyna się z centrum Ustronia, a asfalt prowadzi tylko do podnóża góry. Reszta wyprawy to klasyczna trasa w Beskidzie Śląskim, z uwzględnieniem odcinków leśnej drogi, szutrów i luźnych kamieni. Szczyt Małej Czantorii, to bardzo widokowe miejsce, na którym nie znajdziemy żadnego punktu gastronomicznego. W zamian za to na trasie mam ruiny starej owczarni z widokiem na pasmo Baraniej Góry i Wielkiej Czantorii.

Dystans 14km

Przewyższenie 500m

Skala trudności 3/5

Średni czas przejazdu bez przerw 1:30h

W drodze na Małą Czantorię z Ustronia MTB
W drodze na Małą Czantorię z Ustronia MTB

#15 Wielka Czantoria z Ustronia rowerem

Wielka Czantoria z Ustronia rowerem MTB, czyli trasa rowerowa której nie można pominąć będąc w Ustroniu. Czantoria to oczywiście jedna z najpopularniejszych gór w Beskidzie Ślaskim. Na szczyt możemy dostać się kilkoma drogami. Jednak ta z najmniejszą ilością wpychania roweru prowadzi od Nydka czyli czeskiej strony Czantorii.  Pętla rowerowa z Ustronia na Wielką Czantorię to klasyka MTB, łączny dystans do przejechania to 20km i 750m w pionie. Z takim wynikiem trasę śmiało możemy zaliczyć do tych łatwiejszych, ale oczywiście jak to bywa w Beskidzie Śląskim, łatwo nie będzie.

Dystans 20km

Przewyższenie 700m

Skala trudności 3/5

Średni czas przejazdu bez przerw 2:30h

Wielka Czantoria z Ustronia rowerem
Wielka Czantoria z Ustronia rowerem

 

#7 Z Ustronia na Trzy Kopce Wiślańskie (2)

Kolejna Propozycja trasy rowerowej z Ustronia na Trzy Kopce Wiślańskie. Tym razem z podjazdem od wiślańskiej strony. Rozpoczynamy w Ustroniu, jedziemy ścieżką rowerową 7km do Wisły. Tam rozpoczyna się prawie pięciokilometrowy podjazd na Trzy Kopce Wiślańskie. Większość podjazdu to asfalt, pod samym szczytem, szlak dosyć mocno utwardzony. Na Trzech Kopcach punkt gastro oraz oczywiście sporo widoków. Zjazd do Ustronia podzielony na dwie części. Pierwsza utwardzona sztucznie, druga to leśny szlak prowadzący do doliny Dobki.

Dystans 19km

Przewyższenie 500m

Skala trudności 2/5

Średni czas przejazdu bez przerw2h

 

Z Ustronia na Trzy Kopce Wiślańskie 2  Trasa rowerowa MTB
Z Ustronia na Trzy Kopce Wiślańskie 2  Trasa rowerowa MTB

Klasyczna trasa rowerowa MTB z Ustronia

#4 Czantoria-Równica-Trzy Kopce Wiślańskie

Ta trasa rowerowa MTB z Ustronia bez wątpienia jest dla wszystkich którzy chcą poczuć Beskid Śląski w pełni okazałości. Początek oraz koniec trasy mieści się w centrum Ustronia a całość poprowadzona jest przez trzy najważniejsze szczyty w Ustroniu. Wielka Czantoria, Równica i Trzy Kopce Wiślańskie mieszczące się na pograniczu Ustronia, Wisły i Brenny, oczywiście na każdym ze szczytów mamy punkty gastronomiczne w których możemy odpocząć i nabrać siły potrzebnej do przejechania trasy. Bez wątpienia trasa wymagająca, ze sporą ilością punktów widokowych.

Dystans 41km

Przewyższenie 1500m

Skala trudności 5/5

Średni czas przejazdu bez przerw 4:30h

Szlak pod Wielką Czantorią trasa MTB z Ustronia
Szlak pod Wielką Czantorią trasa MTB z Ustronia

#5 Równica-Lipowski Groń

Górska trasa rowerowa z Ustronia. Rozpoczynamy 6km płaskim odcinkiem wzdłuż rzeki Wisły, następnie kolejne 6km asfaltowego podjazdu na Równicę. Na szczycie kilka punktów widokowych oraz gastronomia. Zjazd z Równicy już bardziej techniczny, po klasycznych beskidzkich kamieniach. W połowie zjazdu odbijamy na Lipowski Groń, gdzie czeka na nas ławeczka i punkt widokowy.

Dystans 25km

Przewyższenie 530m

Skala trudności 2/5

Średni czas przejazdu bez przerw 2:0h

Taras widokowy na jednym z punktów gastronomicznych na Równicy
Taras widokowy na jednym z punktów gastronomicznych oczywiście na Równicy

 

#6 Z Ustronia na Trzy Kopce Wiślańskie (3)

Propozycja trasy rowerowej na Trzy Kopce Wiślańskie rozpoczynającej się oczywiście w centrum Ustronia. Większość trasy prowadzi utwardzonymi drogami. Pierwsze 5km to spokojne kręcenie asfaltem, po którym czeka na nas mocny podjazd przez Tokarnie oraz Kamienny. Na szczycie kilka punktów widokowych oraz punkt gastro. Z Trzech Kopców większa połowa zjazdu to też dobrze utwardzona droga, natomiast ostatni odcinek prowadzi klasycznym Beskidzkim szlakiem.

Dystans 20km

Przewyższenie 470m

Skala trudności 2/5

Średni czas przejazdu bez przerw 2:0h

Trasa rowerowa z  Ustronia na Trzy Kopce Wiślańskie. Punkt Widokowy na Równicę
Trasa rowerowa z  Ustronia na Trzy Kopce Wiślańskie. Punkt Widokowy na Równicę

#8 Czantoria-Trzy Kopce Wiślańskie – Klimczok

Tym razem mocny klasyk z Ustronia przez Wisłę i Brennę. Rozpoczynamy z Ustronia, mocnym podjazdem pod Czantorię z której zjeżdżamy do Wisły, alby zmierzyć się z kolejnym oczywiście ciężkim podjazdem pod Trzy Kopce Wiślańskie. Im dalej tym ciężej. Z Trzech Kopców zjeżdżamy do Brennej, aby podjechać kolejne mocne kilometry na Błatnią i Klimczok. Z ostatniego czaka nas trudny techniczny zjazd do Karkoszczonki. Dopiero od tego momentu zrobi się lżej, bo mamy już praktycznie z górki.

Dystans 72km

Przewyższenie 2100m

Skala trudności 5/5

Średni czas przejazdu bez przerw 8:0h

Zjazd z Klimczoka, jedno z wielu widokowych miejsc na trasie z Ustronia
Zjazd z Klimczoka, jedno z wielu widokowych miejsc na trasie z Ustronia

#9 Czantoria Soszów Cieślar

Pętla MTB z Ustronia przez Wisłę. Trasę ze względu na długość oraz przewyższenie bez wątpienia można zaliczy do cięższych. Rozpoczynamy z Ustronia podjazdem na Małą Czantorię, lekki zjazd i kolejny mocny podjazd, tym razem na Wielką Czantorię. Następne szczyty w kolejności to Wielki Soszów oraz Góra Cieślar. Cała trasa mocno urozmaicona widokami. Pętlę kończymy zjazdem do centrum Wisły i ścieżką rowerową do Ustronia.

Dystans 55km

Przewyższenie 1000m

Skala trudności 4/5

Średni czas przejazdu bez przerw 4:0h

Pierwsze podjazdy pod Małą Czantorią
Pierwsze podjazdy pod Małą Czantorią

#10 Z Ustronia Równica-Trzy Kopce 2

To kolejna klasyczna trasa rowerowa z Ustronia: Równica-Trzy Kopce 2 to bez wątpienia dobra propozycja dla wszystkich, którzy nie boją się beskidzkich kamieni oraz chcą nabrać dodatkowego skila. Na trasie czekają na nas oczywiście dwa główne szczyty Równica-Trzy Kopce Wiślańskie, dwa łatwe podjazdy oraz dwa niełatwe zjazdy.

Dystans 26km

Przewyższenie 900m

Skala trudności 3/5

Średni czas przejazdu bez przerw 2:45h

Trasa rowerowa z Ustronia Równica-Trzy Kopce 2
Trasa rowerowa z Ustronia Równica-Trzy Kopce 2

#11 Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek

Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, to kolejna propozycja trasy MTB z Ustronia, przede wszystkim dla osób z doświadczeniem w jeździe po górach. Na trasie mamy do pokonania kilka szczytów trzy mocne podjazdy oraz oczywiście sporo punktów widokowych. Pierwsza połowa trasy to jazda górskimi ścieżkami, drug część to zamknięcie pętli asfaltem z Wisły do Ustronia.

Dystans 41km

Przewyższenie 1100m

Skala trudności 3/5

Średni czas przejazdu bez przerw 4;30h

 Miejsce widokowe pod schroniskiem Wielki Stożek rowerem z Ustronia
3Miejsce widokowe pod schroniskiem Wielki Stożek rowerem z Ustronia

#12 Lipowski Groń-Równica

Pętla MTB Lipowski Groń Równica, to oczywiście jedna z obowiązkowych tras rowerowych w Ustroniu. Równica to najbardziej rozpoznawalny szczyt w tej części Beskidów ale o Lipowskim Groniu nie wszyscy słyszeli. Trasa polecana dla osób, którym nie przeszkadzają odcinki do wpychania roweru.

Dystans 21km

Przewyższenie 600m

Skala trudności 2/5

Średni czas przejazdu bez przerw 1;30h

Żółty szlak na Równicę przez Lipowski Groń
Żółty szlak na Równicę przez Lipowski Groń

#13 Równica-Trzy Kopce Wiślańskie

Równica-Trzy Kopce Wiślańskie, czyli klasy MTB w Beskidzie Śląskim. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych górskich tras rowerowych w Ustroniu. Trasa niejednorodna, przeplatana asfaltem, płytami, kamieniami, szutrami i oczywiście fragmentami do przepchania.

Dystans 26km

Przewyższenie 850m

Skala trudności 3/5

Średni czas przejazdu bez przerw 2;45h

Równica-Trzy Kopce Wiślańskie, czyli klasy MTB w Beskidzie Śląskim
Równica-Trzy Kopce Wiślańskie, czyli klasy MTB w Beskidzie Śląskim

#14 Równica Trzy Kopce Cieńków

Równica Trzy Kopce Cieńków, czyli kolejna górska trasa rowerowa w Beskidzie Śląskim. Dwa dosyć ciężkie podjazdy, oraz oczywiście kilka miejscówek widokowych w mocno zróżnicowanym terenem. Blisko trzydzieści kilometrów górami plus kilka dojazdowych, łącznie ok. 40km, 1200 przewyższenia oraz 4 godziny jazdy nie licząc przerw. A wszystko to zaczyna się w centrum Ustronia i podjazdu na Równicę.

Dystans 38km

Przewyższenie 1200m

Skala trudności 3/5

Średni czas przejazdu bez przerw 4h

Jeden z ostatnich podjazdów na trasie MTB Równica Trzy Kopce Cieńków
Jeden z ostatnich podjazdów na trasie MTB Równica Trzy Kopce Cieńków

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności