Pilsko rowerem od strony słowackiej MTB

Pilsko rowerem od strony słowackiej MTB

Pilsko rowerem od strony słowackiej MTB

Pilsko rowerem od strony słowackiej MTB. Czyli o tym czy na Pilsko można wjechać rowerem. Po prawie trzech latach powstaje kolejny opis trasy na jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Żywieckim. Poprzednia trasa to pętla z Sopotni Wielkiej, ale raczej jej nie polecam w opublikowanej wersji, oczywiście chodzi o sporą ilość wpychania roweru przez Romankę. Dziś na Pilsko trasa bardziej rowerowa, ale oczywiście jak to w górach, bez wpychania się nie obejdzie.


Start Ujsoły – Złatnia

Naszą wyprawę rowerową na Pilsko rozpoczynamy z Ujsoł, czyli małej miejscowości po polskiej stronie. Jedziemy główną, asfaltową droga na Złatnią, po około 7km skręcamy w prawo. Kończy się delikatne kręcenie i czarnym szlakiem rozpoczynamy mocniejsze podjeżdżanie. Po mnie więcej kilometrze odbijamy w prawo do żółtego szlaku, zjeżdżamy lekko w dół po czym mamy przed sobą dwieście metrów ściany, która powadzi na przełęcz.

Pilsko rowerem od strony słowackiej MTB
Pilsko rowerem od strony słowackiej MTB widok na Babią Górę

Bory Orawskie

Na przejechanych 9km z Ujsoł do przełęczy Bory Orawskiej, która jest granicą polsko-słowacką, żadnych spektakularnych widoków nie zobaczycie. Kolejne 9km zjazdu zielonym szlakiem do miejscowości Mútne też nie robi żadnego wrażenia. Dopiero po odbiciu na żółty szlak pomoże nacieszyć oczy. Widoki na Babią Górę, Tatry i oczywiście Pilsko umilają mam kolejne kilometry.  Żółtym szlakiem dojeżdżamy pod górę Dudová. Tam na rozwidleniu szlaków odbijamy w prawo i rozpoczynamy podjazd na Pilsko

Rowerem na Pilsko droga dojazdowa od Słowacji
Rowerem na Pilsko droga dojazdowa od Słowacji
Słowacka strona pod Pilskiem MTB
Słowacka strona pod Pilskiem MTB

Pilsko od strony słowackiej MTB

Śmiało można powiedzieć że przejechane ostatnie 25km było bardzo lajtowe, oczywiście pomijając wcześniejsze 20m ściany. Przed nami dosyć ciężki odcinek lekko ponad 1,5km i 200m pionu, które raczej trzeba przepchać. Piszę raczej bo pewnie znajdzie się nie jeden kozak który by to podjechał, ale turystyka to nie ta półka. Gdzieś od wysokości 1400m spokojnie możemy znów zaczynać podjeżdżanie i cieszyć się, bez wątpienia jednymi z lepszych widoków na trasie.

 

Krzyż na szczycie Pilska 1555m n.p.m.
Krzyż na szczycie Pilska 1555m n.p.m.
Szlak z Pilska na Miziową Hale - Beskidy Rowerem
Szlak z Pilska na Miziową Hale – Beskidy Rowerem

Hala Miziowa, Cebulowa oraz Rysianka

Z Pilska zjeżdżamy zielony szlakiem w kierunku Hali Miziowej, przez górę Pięciu Kopców, na której czekają kolejne widoki, między innymi na Babią Górę. Skręcamy lekko w lewo i czarnym szlakiem zjeżdżamy na Hale Miziową. Krótka przerwa na ostygnięcie hamulców i czerwonym szlakiem na kolejną hale. Trochę zjazdów, trochę podjazdów i kolejna widokowa miejscówka na cebulowej. Dalej lekko w górę przez Palenice na Trzy Kopce z których dosyć luźno dojeżdżamy pod podjazd na następną hale, oczywiście chodzi o hale na Rysiance. To dobre miejsce na przerwę przed kolejnym etapem góskiej trasy na Pilsko rowerem od strony słowackiej

Rowerem na żółtym szlaku z Miziowej Hali
Rowerem na żółtym szlaku z Miziowej Hali

Hala za halą

Z Hali na Rysiance kręcimy żółtym szlakiem na Hale Lipowską dalej czeka na nas Hala Bacmańska pod Boraczym Wierchem i ostatnia na żółtym szlaku Hala Redykalna. Można powiedzieć, że od Miziowej na Redykalną mamy cały czas w dół, pomijają krótkie epizody gdzie trzeba mocniej nadepnąć. Z Redykalnej cały czas trzymamy się żółtego szlaku. Natomiast na ostrym jego zakręcie w prawo jedziemy prosto. Wjeżdżamy na szlak czarny, którym kierujemy się do Ujsoł i kończymy naszą górską trasę rowerowa na Pilsko od słowackiej strony.

Widok z Hali Redykalnej - Trasa rowerowa na Pilsko od słowackiej strony
Widok z Hali Redykalnej – Trasa rowerowa na Pilsko od słowackiej strony

Podsumowanie górskiej trasy:  Pilsko rowerem od strony słowackiej MTB

Dystans: 53km

Czas jazdy bez przerw : 5,5h

Przewyższenie: 1800m

Szczyty:  Brezianska hoľa, Dudová, Pilsko, Góra Pięciu Kopców, Tanecznik, Munczolik, Trzy Kopce, Rysianka, Lipowski Wierch, Boraczy Wierch, Redykalny Wierch, Kiczora.

 

 

 

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności