Trasa rowerowa na Stożek W9

Trasa rowerowa na Stożek W9

Trasa rowerowa na Stożek

Trasa rowerowa na Stożek z Wisły. To kolejna propozycja górskiej trasy MTB. Tym razem niebieskim szlakiem z Głębców czyli ostatniego miejsca w Wiśle gdzie dojeżdża pociąg PKP. Stożek 979m. n.p.m. jeden z najwyższych szczytów w paśmie górskim Czantoria-Kiczory, które znajduje się między Wisłą a Istebną. Bardzo fajna, krótka górska pętla rowerowa, oczywiście z sporą ilością widoków.

Niebieskim szlakiem na Stożek

Startujemy z parkingu przy dworcu PKP w Wiśle-Głębce. Kilkadziesiąt metrów od startu rozpoczynamy mocny podjazd płytami. Następnie dosyć przyjemnie w górę, niewiele kamieni, mało pchania, bez wątpienia bardzo przyjemny odcinek. Na 750m n.p.m. dojeżdżamy na Mraźnicę, tam chwilowo znów wjeżdżamy na płyty i kręcimy na przełęcz.

Trasa rowerowa na Stożek, podjazd niebieskim szlakiem
Trasa rowerowa na Stożek, podjazd niebieskim szlakiem

Przełęcz na Mraźnicy

Dojechaliśmy na skrzyżowanie szlaków, na którym jest kilka punktów widokowych, bez wątpienia watro w tym miejscu zrobić małą przerwę. Z przełęczy odbijamy lekko w prawo i kontynuujemy niebieskim szlakiem. Po około 3km docieramy na grań pod Kyrkawicą. Tam skręcamy w prawo i delikatnym podjazdem dokręcamy na Wielki Stożek.

Niebieski szlak na Stożek, odcinek za Mraźnicą
Niebieski szlak na Stożek, odcinek za Mraźnicą

Stożek 

Kilkanaście merów pod szczytem mamy najstarsze Polskie schronisko w Beskidzie Śląskim istniejące od 1922 roku. Sam szczyt mocno zarośnięty, oczywiście bez widoków. Bez wątpienia sytuacja lepiej wygląda pod schroniskiem. Tam mam bardzo ciekawy punkt widokowy.

 Miejsce widokowe pod schroniskiem Wielki Stożek rowerem z Wisły
Miejsce widokowe pod schroniskiem Wielki Stożek rowerem z Wisły

Zjazd ze Stożka do Wisły

Początek szlaku zjeżdżam drogą szutrową ostro w dół. Po kilkuset następnych metrach wjeżdżamy na asfaltową drogę,którą dojeżdżamy praktycznie do samego końca naszej pętli rowerowej. Ostatnia część to ostry zakręt przed mostem w prawo i strome podejście z którego zjedziemy kolejne kilkanaście metrów do parkingu skąd rozpoczynaliśmy naszą górską trasę rowerową.

Rowerem na Wielki Stożek z Wisły-Głębce
Rowerem na Wielki Stożek, oczywiście z Wisły-Głębce

Podsumowując trasę : rowerem na Stożek

Bardzo fajna trasa po względem widokowym, nietrudna technicznie z niewielkim przewyższeniem.

Pętla: Wisła
Dystans: 17km
Czas jazdy bez przerw : 1;45h
Przewyższenie: 550m
Szczyty: Stożek Wielki

Pozostałe Trasy rowerowe Wisła MTB

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności