Trasy rowerowe Wisła MTB

Trasy rowerowe Wisła MTB

Trasy rowerowe Wisła MTB

Trasy rowerowe Wisła MTB wytyczane są systematycznie dzięki Fundacji BR. W swojej bazie posiadamy łącznie kilkadziesiąt autorskich tras, zróżnicowanych pod kontem dystansu, przewyższenia oraz trudności terenu. Wyznaczone trasy przeznaczone są głównie dla amatorów kolarstwa górskiego. Z uwagi na trudności związane z pokonywaniu przewyższeń, wymagany jest co najmniej podstawowy poziom jeżeli chodzi zakres kondycji. Wybierając się śladem naszych autorskich, górskich trasy rowerowych trzeba zmierzyć się z podjazdem, który średnio zajmuje w granicach  30-45min. Nasze trasy przede wszystkim oparte są o górską turystykę rowerową. Większość tras rowerowych, oczywiście prowadzi przez najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Śląskim, oraz najpopularniejsze szczyty. Co ważne wszystkie nasze trasy rowerowe z Wisły to pętle, które oczywiście punt startu i mety mają w Wiśle. Aby jeszcze bardziej podnieś atrakcyjność naszych tras, zdarza się, że wjeżdżamy poza granice Wisły i kręcimy w ościennych miejscowościach, takich jak Szczyrk, Brenna, Ustroń, Istebna czy Koniaków.

Wszystkie opisy tras powstają z perspektywy jazdy na rowerze klasycznym, bez wspomagania elektrycznego. Nic nie stoi na przeszkodzie aby trasy przejechać na e-bike. Rowery oczywiście można wypożyczyć w zaprzyjaźnionej wypożyczalni.

Trasy rowerowe w łatwym terenie Wisła MTB – Gravel

#1 Salmopol-Schronisko Przysłop-Wisła

Przełęcz Salmopolska-Przysłop-Wisła, to trasa rowerowa która, bez wątpienia należy do jednych z łatwiejszych w Beskidzie Śląskim. Pętla rowerowa ze startem i metą w  Wiśle.  35 kilometrów długości i 800m przewyższenia. Idealna trasa na pierwszy raz, by sprawdzić się na rowerze w górach lub na łatwiejszą trasę z dziećmi. Większa część trasy do przejechania jest  asfaltem lub górskimi szutrami. Start i parking znajdziemy w okolicach apartamentów Vislov w których mamy kod rabatowy na noclegi-10%.

Dystans 35km

Przewyższenie 800m

Skala trudności 1/5

Średni czas przejazdu bez przerw 3:30h

Droga pożarowa do Schroniska górskiego PTTK Barania Góra - Przysłop
Droga pożarowa do Schroniska górskiego PTTK Barania Góra – Przysłop

 

#2 Trzy Kopce przez Bukową

Kolejna trasa zdecydowanie należąca to tych łatwiejszych na terenie Wisły. 90% to nawierzchnie utwardzone z czego większość to asfalt. Na trasie jest też bardzo krótki odcinek do przepchania, oraz kilkaset metrów klasycznego szlaku. Łącząc wszystko, bez wątpienia możemy powiedzieć, że jest to jedna z najłatwiejszych górskich tras rowerowych w Wiśle. Na trasie nie brakuje oczywiście górskich widoków.

Dystans: 13km

Skala trudności 1/5

Przewyższenie: 400m

Średni czas przejazdu bez przerw 1:30h

Podjazd na Trzy Kopce Wiślańskie rowerem przez Bukową
Podjazd na Trzy Kopce Wiślańskie rowerem przez Bukową

#3 Cieńków (1)

Propozycja jednej z łatwiejszych tras pod względem nawierzchni w Wiśle prowadząca na Cieńków. Startujemy z parkingu na przeciwko hotelu skąd asfaltową drogą jedziemy około trzech kilometrów w kierunku Malinki, kolejne dwa kilometry to ostry podjazd w bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. U góry czeka na nas kilka puntów widokowych, oraz restauracja. Z Cieńkowa zjeżdżamy przez las głównie szutrową drogą.

Dystans 10km

Przewyższenie 300m

Skala trudności 1/5

Średni czas przejazdu bez przerw 1:15h

Trasy rowerowe Wisła MTB Podjazd na Cieńków z Malinki
Trasy rowerowe Wisła MTB Podjazd na Cieńków z Malinki

 

Krótkie trasy rowerowe MTB z Wisły

#4 Trasa rowerowa przez Soszów oraz Górę Cieślar

Ta trasa nie należy do najłatwiejszych, ale bez wątpienia nie jest też trasą bardzo trudną. Start i meta znajduje się w Jaworniku, Pierwsze sześć kilometrów to dosyć mocno utwardzony podjazd, z czego połowa to asfalt. Z Soszowa na Górę Cieślar prowadzi dosyć spokojny odcinek. Okolice Góry Cieślar, to bez wątpienia najbardziej widokowe miejsce na tej trasie. Zjazd do Wisły to dosyć kamienisty szlak, szczególnie w jego połowie.

Dystans 17km

Przewyższenie 500m

Skala trudności 2/5

Średni czas przejazdu bez przerw 2h

Trasa rowerowa na górę Cieślar z Wisły Dziechcinki przez Mały Stożek
Trasa rowerowa na górę Cieślar z Wisły Dziechcinki przez Mały Stożek

 

#5 Skrzyczne z przełęczy salmopolskiej

To typowa górska trasa rowerowa. Rozpoczynam krótkim odcinkiem drogi pożarowej po której odbijamy na klasyczną rąbankę w Beskidzie Śląskim. Trochę pchania i docieramy na pierwszą widokową miejscówkę na naszej trasie. Malinowska Skała, miejsce które ciężko opisać słowami, trzeb tam być. Z Malinowskiej dosyć trudny, ale i krótki zjazd po którym czeka nas w miarę jednostajne, delikatne podjeżdżanie na Skrzyczne. Bez wątpienia to jeden z najbardziej widokowych szlaków w Beskidzie Śląskim. Na szczycie, punkt gastronomiczny oraz trochę widoków. Skrzyczne z przełęczy salmopolskiej to obecnie jedyna nasza trasa gdzie powracamy tą samą drogą, którą wjeżdżaliśmy. Ale nie bez powodu!

Dystans 17km

Przewyższenie 550m

Skala trudności 2/5

Średni czas przejazdu bez przerw 1:40h

Szlak między Skrzycznem a Malinowską Skałą na trasie rowerowej MTB Wisła
Szlak między Skrzycznem a Malinowską Skałą na trasie rowerowej MTB Wisła

#9 Trasa rowerowa na Stożek

Trasa rowerowa na Stożek z Wisły. To kolejna propozycja górskiej trasy MTB. Tym razem niebieskim szlakiem z Głębców czyli ostatniego miejsca w Wiśle gdzie dojeżdża pociąg PKP. Stożek 979m. n.p.m. jeden z najwyższych szczytów w paśmie górskim Czantoria-Kiczory, które znajduje się między Wisłą a Istebną. Bardzo fajna, krótka górska pętla rowerowa, oczywiście z sporą ilością widoków.

Dystans 17km

Przewyższenie 550m

Skala trudności 2/5

Średni czas przejazdu bez przerw 1:40h

Trasa rowerowa na Stożek
Trasa rowerowa na Stożek

Klasyczne trasy rowerowe Wisła MTB

#6 Cieńków-Malinowska Skała-Skrzyczne

Bez wątpienia jedna z najbardziej widokowych tras w Beskidzie Śląskim. Start z Wisły-Czarne. Rozpoczynamy mocnym podjazdem na Cieńków, dalej cały czas w górę przez Zielony Kopiec, Malinowską Skałę na Skrzyczne. Wszystko oczywiście przy rewelacyjnych widokach. Powrót bardzo podobny, ale z kilkoma zmianami. Bardzo polecam trasę w godzinach wieczornych, kiedy słońce schodzi niżej, co dodatkowy urozmaica widoki.

Dystans 33km

Przewyższenie 1150m

Skala trudności 3/5

Średni czas przejazdu bez przerw 4h

Klasyczna trasa MTB z Wisły. Szlak ze Skrzycznego
Klasyczna trasa MTB z Wisły. Szlak ze Skrzycznego

#7 Barania Góra-Salmopol

Trasa MTB na Baranią górę bez wątpienia jest trasą trudną, ale zarazem jedną z najbardziej widokowych trasa rowerowych w Beskidzie Śląskim. Startujemy z przełęczy salmopolskiej, jedziemy przez Malinowską Skałę, Zielony Kopiec, Magurkę Wiślańską i docelowo na Baranią Górę. Powrót przez Galwasi i drogą pożarową na parking na przełęczy.

Dystans 20km

Przewyższenie 730m

Skala trudności 5/5

Średni czas przejazdu bez przerw 3;5h

Barania Góra-Salmopol MTB widok z zjazdu na Baraniej Górze
Barania Góra-Salmopol MTB widok z zjazdu na Baraniej Górze

#8 Trasa rowerowa z Wisły, Cienków Malinowska Skała

Trasa rowerowa z Cienków Malinowska Skała to jedna z moich ulubionych wypraw z Wisły. Składa się na to kilka powodów. Pierwszy jest taki, że Cieńków i Malinowska Skała to dwa miejsca z  listy  najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Drugi powód to, odcinek szlaku między Zielonym Kopcem a Malinowska Skałą tym razem to jeden z najlepszych widokowych szlaków w Beskidzie Śląskim. I trzeci argument, zjazd z Malinowskiej, czerwonym szlakiem należał do moich ulubionych, przynajmniej tak było, do czasu aż zbyt mocno nie został wypłukany przez deszcze.

Dystans 25km

Przewyższenie 900m

Skala trudności 4/5

Średni czas przejazdu bez przerw 2;45h

Asfaltowy odcinek podjazdu z Czarnego na Cieńków
Asfaltowy odcinek podjazdu z Czarnego na Cieńków

#10 Barania Góra z Przełęczy Salmopolskiej

Barania Góra z Przełęczy Salmopolskiej , to jedna z trudniejszych tras rowerowych w Beskidzie Śląskim. Generalnie Barania Góra to teren mało przyjazny do jazdy rowerem szczególnie w wersji turystycznej. Sporo luźnych kamieni i oczywiście sporo wpychania. W zamian Barania Góra oraz Malinowska Skała jest na naszej liście najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Na drugiej liście tym razem najpiękniejszych szlaków jest  zielony, przez który również pojedziemy.

Dystans 23km

Przewyższenie 1000m

Skala trudności 5/5

Średni czas przejazdu bez przerw 5h

Niebieski szlak z Baraniej Góry do Wisły
Niebieski szlak z Baraniej Góry do Wisły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności