Wielka Racza rowerem

Wielka Racza rowerem

Wielka Racza rowerem

Wielka Racza rowerem czyli kolejna górska trasa z tych które, wcześniej czy później trzeba powtórzyć. Tym razem przenosimy się na Żywiecczyznę. Pętla z Rycerki Dolnej 32km, 1000m w pionie, dwa schroniska oraz mnóstwo widoków, to oczywiście tylko część z tego co spotka nas na trasie.

 

Rycerka Dolna

Trasę rozpoczynamy z Rycerki Dolnej, w której miejsca parkingowego musimy poszukać przy głównej drodze. Po 8km asfaltu i przecinania dolin wjeżdżamy na kamienisty szlak, którym będziemy podjeżdżać na Wielką Racze. Żółty z Rycerki to jeden z najbardziej widokowych szklaków w Beskidzie, ale w zamian mocno potrafi wymęczyć. Kamienisty odcinek to niecałe 5km, w połączeniu z wcześniejszymi kilometrami asfaltem daje łącznie 13km podjazdu i 700m pionu.

Wielka Racza MTB żółty szlak

Żółty szlak z Rycerki na Wielką Racze rowerem
Żółty szlak z Rycerki na Wielką Racze rowerem

Wielka Racza

Po mocnym podjeździe docieramy na pierwszy punkt docelowy naszej górskiej trasy rowerowej. Na szczycie poza schroniskiem mam dużą porcję widoków, przede wszystkim na czeską oraz słowacką stronę. Z Wielkiej Raczy zjeżdżamy czerwonym szlakiem. Na kolejnych dwóch kilometrach zjazdu mamy dwie rewelacyjne miejscówki widokowe, którymi musimy się nasycić, ponieważ kolejne kilometry będziemy kręcić lasem.

Wielka Racza MTB z Rycerki rowerem

Wielka Racza MTB z Rycerki rowerem
Wielka Racza MTB z Rycerki rowerem, bez wątpienia jedna z lepszych tras

Czerwonym szlakiem na Przegibek

Poza dwoma widokowymi polanami warto dodać, że jest to jeden z bardziej klimatycznych i zróżnicowanych szlaków jakimi jechałem. Kamienie, korzenienie, łagodne ścieżki, zjazdy, podjazdy oraz trochę wpychania. Wszystko bardzo fajnie otoczone, mieszanym lasem. Pod Kikulą 1105m n.p.m. kolejne punkty widokowe w stronę Farty i Tatr. 1,5km dalej musimy odbić lekko w lewo niebieskim szlakiem w stronę Przegibka.

Czerwonym szlakiem na Przegibek

Czerwonym szlakiem na Przegibek
Czerwonym szlakiem, oczywiście na Przegibek

 

Zielonym z Przegibka

Na Przegibku mamy schronisko w którym warto odpocząć i nabrać sił przed zjazdem do Rycerki. Aby dotrzeć do doliny mamy kilka opcji, dziś kręcimy w prawo, zielonym szlakiem. Przed nami 7km zjazdu, początek dosyć szeroką drogą z której po około 1km odbijamy w kolejny klimatyczny odcinek naszej górskiej trasy rowerowej. Dosyć ciasnym singlem zjeżdżamy do doliny gdzie czeka nas asfaltowy dojazd do punkty startu.

Pod Przegibkiem trasa rowerowa

Pod Przegibkiem trasa rowerowa
Pod Przegibkiem trasa rowerowa

 

 

Podsumowanie górskiej trasy Wielka Racza rowerem:

Dystans: 32km

Czas jazdy bez przerw : 3;40h

Przewyższenie: 1000m

Szczyty:   – Uplaz, Wielka Racza, Jaworzyna, Kikula,

 

Ślad gpx z górskiej Trasy MTB Wielka Racza rowerem:

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności