Cieńków – Malinowska Skała – Skrzyczne

Cieńków – Malinowska Skała – Skrzyczne

Beskidy Rowerem

Jedna z najlepszych tras

Beskidy Rowerem tym razem  startujemy spod wodospadu w Wiśle Czarne tam oczywiście kierujemy się żółtym szlakiem w górę . Początek bardzo ostro więc warto rozpocząć pchaniem roweru bo droga jeszcze daleka , oszczędzajmy siły. Po kilku kilometrach szutru przeplatanego asfaltem dojeżdżamy do pierwszego wypłaszczenia oraz jednego z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim.

Drzewo na Cieńkowie Beskidy Rowerem

Cieńków

Mamy tu dwie restauracje w których możemy zrobić przerwę i odsapnąć ale ja wolę je odwiedzić bezsprzecznie w drodze powrotnej bo to dopiero początek więc za bardzo nie ma co się rozsiadać. Idealną miejscówka  jest niedaleko  na wzniesieniu za ranczem. Miejsce z którego widać cały świat. Cieńków potrafi zrobić wrażenie . Kilkadziesiąt metrów dalej przy naszej drodze mamy bacówkę i przy odrobinie szczęścia może uda nam się kupić świeże wędzone owcze serki. Cały czas jedziemy dalej , oczywiście żółtym szlakiem mijając kilka widokowych miejscówek docieramy do drogi technicznej. W tym miejscu jest też stół i ławki pod zadaszeniem gdzie możemy zebrać siły na dalsze kolażowanie.

Wjeżdżamy rowerem w teren

W dalszym ciągu kierujemy się żółtym szlakiem w górę ale to już ostanie chwile drogi szutrowej która skręca w lewo i w prawo my natomiast  lecimy ostro w górę po kamcorach w stronę kolejnego skrzyżowania , tym razem żółtego szlaku z zielonym. Początek tego odcinka to raczej pchanie roweru i kilkaset metrów podjazdu do kolejnego widokowego punktu. Jesteśmy pod Gawlasem z super widokiem na Żywiec który będzie nam momentami towarzyszył aż do Skrzycznego.

Malinowska Skała

Na skrzyżowaniu szlaków ciśniemy  w lewo na kolejne z najpiękniejszych miejsce w Beskidzie Śląskim ,gdzie możemy dojechać rowerem. W Prawo moglibyśmy jechać na Baranią Górę. Tam też jest pięknie ale nie tym razem. Nasz zielony szlak to pchanie roweru na Zielony Kopiec , zjazd i znów trochę pchania na szczyt Malinowskiej. Jest to miejsce robiące wrażenie szczególnie przy wschodach lub zachodach słońca. Z Malinowskiej Skały raczej schodzimy niż zjeżdżamy ale króciutko z kilkanaście metrów.

Malinowska Skała widok na Żywiec i Skrzyczne

Ostatni podjazd na Skrzyczne

Ten odcinek w całości spokojnie podjeżdżamy rowerem. Bez większych problemów lecimy, pierwsza w kolejności Kopa Skrzyczeńska 1180m n.p,m  dalej Małe Skrzyczne 1211m n.p.m. i  na konic najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim  czyli Skrzyczne 1257m n.p.m, Całość z super widokami raz po lewej stornie aż po Beskid Śląsko Morawski raz po prawej aż po Beskid Żywiecki i Tatry . Na Szczycie Skrzycznego,  schronisko gdzie możemy się napić kawki. Nabrać kolejnych sił na zjazd.

Małe Skrzyczne zjazd rowerem w kierunku Malinowskiej Skały

Powrót przez Malinowską i Cieńków

Wracamy Zielonym szlakiem na Malinowską Skałę tą samą drogą którą podjeżdżaliśmy . Na Skale oczywiście kolejny raz możemy nacieszyć się widokami i  dalej kręcimy w prawo czerwonym szlakiem w dół w kierunku Malinowa , dopiero na skrzyżowaniu szlaków gdzie  na przełęczy niebieski szlak biegnie w prawo a czerwony prosto ,  my jedziemy w dół lekko w lewo , dojeżdżamy do drogi technicznej i skręcamy w lewo znów ciesząc się mega widokami na Wisłę i resztę świata. Drogą pożarową dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania na którym już byliśmy reasumując jesteśmy w miejscu gdzie żółtym szlakiem lecieliśmy w ostry teren na Zielony Kopiec , teraz lecimy żółtym szlakiem z powrotem na Cieńków. Jeszcze raz możemy się nacieszyć jednym z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim tym tym razem obserwując z drugiej strony. Po raz drugi jesteśmy przy Ranczu na Cieńkowie gdzie piwo smakuje najlepiej .

Po  kolejnej porcji widoków przyszedł czas wjechać w las gdzie lecimy znajomym już żółtym szlakiem w kierunku punktu startowego na wodospad na Wiśle w Czarnym.

 

Beskidy Rowerem Podsumowanie :

Jedna z najlepszych widokowo tras rowerowych w Beskidzie Śląskim   prawie większość to jazda w siodle , dopiero powyżej 1000m przeplatanie pchaniem. Bardzo polecam tą trasę.

YouTube video

 

 

Szczegóły z trasy  

Pętla: Wisła  , Beskidy Rowerem.
Dystans: 35km  ( Pętla z ustronia 65km)
Czas jazdy bez przerw : 3;30h ( z Ustronia 6;30)
Przewyższenie: 1200m
Szczyty: Cieńków , Zielony Kopiec , Malinowska Skała , Kopa Skrzyczeńska , Małe Skrzyczne , Skrzyczne

 

POBIERZ ŚLAD TRASY ZE STRAVY

 

Wypożyczalnia rowerów w pobliżu trasy rowerowej w Beskidzie Śląskim

 

Pobierz ślad trasy rowerowej w Beskidzie Śląskim.

 

  

 

dołącz do grupy facebook Beskidy Rowerem największy portal górskiej turystyki rowerowej

 

instagram zdjęcia Beskidy Rowerem największy portal górskiej turystyki rowerowej

 

youtube filmy z tras Beskidy Rowerem największy portal górskiej turystyki rowerowej

 

Strava ślady tras Beskidy Rowerem największy portal górskiej turystyki rowerowej

 

facebook strona Beskidy Rowerem największy portal górskiej turystyki roweroej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności