Przełęcz Salmopolska-Przysłop-Wisła trasa rowerowa W1

Przełęcz Salmopolska-Przysłop-Wisła trasa rowerowa W1

Przełęcz Salmopolska-Schronisko Przysłop-Wisła  trasa rowerowa

Przełęcz Salmopolska-Przysłop-Wisła to trasa rowerowa, która bez wątpienia należy do jednych z łatwiejszych w Beskidzie Śląskim. Pętla rowerowa ze startem i metą w Wiśle. 35 kilometrów długości i 800m przewyższenia. Idealna trasa na pierwszy raz, by sprawdzić się na rowerze w górach lub na łatwiejszą trasę z dziećmi. Większą część trasy przejeżdżamy asfaltem i górskimi szutrami, całość do przejechania na gravelu lub rowerze krosowym o ile oczywiście wystarczy sił.

Przełęcz Salmopolska-Schronisko Przysłop-Wisła trasa rowerowa
Przełęcz Salmopolska-Schronisko Przysłop-Wisła trasa rowerowa

 

Wisła Czarne

Startujemy  z parkingu, jedziemy w stronę Wisły Malinki główną drogą. Przed nami około pięć kilometrów delikatnego podjazdu, w sam raz na rozgrzanie nóg. Po drodze mijamy między innymi  skocznie im. Adama Małysza. Za nami delikatna rozgrzewka a przed mami, zaczyna się bez wątpienia najdłuższy podjazd trasy. Kolejne pięć kilometrów uchyli rąbka rzeczywistości z jaką trzeba się zmierzyć w górach na rowerze. Klasycznie jak to w Beskidzie Śląskim bywa średnio potrzebujemy 45min aby dostać się na górę, po tym czasie dojeżdżamy do pierwszego punktu na naszej górskiej trasie rowerowej. Biały Krzyż, czyli przełęcz Salmopolska, to dobre miejsce na pierwszą pauzę, na miejscu jest kilka punktów gastronomicznych.

Droga pożarowa do Schroniska górskiego PTTK Barania Góra - Przysłop
Droga pożarowa do Schroniska górskiego PTTK Barania Góra – Przysłop

Schronisko górskie PTTK Barania Góra – Przysłop

Na przełęczy skręcamy w prawo i wjeżdżamy na drogę pożarową. Szutrowym  odcinkiem musimy przejechać około szesnastu kilometrów aby dostać się do kolejnego punktu naszej górskiej trasy rowerowej. Ten fragment jest już sporo łatwiejszy od pierwszego podjazdu na Przełęcz Salmopolską. Nie obejdzie się bez mniejszych  zjazdów, kilku wzniesień oraz oczywiście wielu punktów widokowych. Bardzo fajny odcinek, którym dojeżdżamy do jednego z najlepszych schronisk w Beskidzie Śląskim czyli Schronisko górskie PTTK Barania Góra-Przysłop. Po chwili odpoczynku zaczynamy zjeżdżanie.

Na Biały Krzyż rowerem Salmopol droga pożarowa
Na Biały Krzyż rowerem Salmopol droga pożarowa

Zjazd do Wisły doliną Czarnej Wisełki

Ze schroniska zjeżdżamy oczywiście doliną Czarnej Wisełki. Po Pierwszych 400 metrach mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to czerwony szlak, dosyć trudny w porównaniu do tego co już przejechaliśmy, ale to bardzo fajna opcja do sprawdzenia jak sobie poradzimy w trudniejszym terenie. Druga opcja to odbicie szutrem w lewo i delikatny zjazd do asfaltowej drogi. Niezależnie którą opcję wybierzecie, obie prowadzą to tej samej drogi. Kolejne 6 kilometrów to zjazd w towarzystwie Czarnej Wisełki, oraz bardzo ciekawych widoków. Po zjechaniu odbijamy w lewo, kręcimy kilkadziesiąt metrów delikatnie w górę i skręcamy w prawo w okolice tamy. Jest to ostatnie miejsce w którym warto się zatrzymać i nacieszyć oko. Kilkaset metrów niżej jest parking z którego rozpoczynaliśmy naszą trasę rowerową.

asfaltowa droga, zjazd do Wisły doliną Czarnej Wisełki
asfaltowa droga, bez wątpienia to łagodny zjazd do Wisły doliną Czarnej Wisełki

Podsumowanie górskiej Trasy rowerowej  Przełęcz Salmopolska-Przysłop-Wisła

Pętla: Wisła

Dystans: 35km

Czas jazdy bez przerw : 3:15h

Przewyższenie: 800m

Szczyty: Biały Krzyż

 

Pozostałe Trasy rowerowe Wisła MTB

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności