Ustroń – Równica – Brenna

Ustroń – Równica – Brenna

Ustroń – Równica – Brenna

Ustroń – Równica – Brenna  kolejna pętla rowerowa. Tym razem przez przez doliny Ustronia i Brenny oraz szczyt Równicy. Trasa przeplatana,  z dużą ilością asfaltu, kamieni  i korzeni. Jak to bywa z pętlami, mało istotne jest skąd zaczynamy, bo i tak zakończymy w miejscu startu. Ja Klasycznie startuję z Ustronia.

Podjazd pod Równicę

Trasę rozpoczynamy z centrum Ustronia z nad brzegu Wisły, od okolic czerwonego szlaku z Jaszowca. Piszę od okolic ponieważ podjeżdżać na Równicę będziemy drogą asfaltową która biegnie mniej więcej równolegle do wspomnianego czerwonego szlaku. Ulicą turystyczną rozpoczynamy kilku kilometrowy podjazd zwykle trwający około 45 minut. Po tym  odcinku mamy chwilę wypłaszczenia i kolejny podjazd. Oczywiście żółtym szlakiem ciśniemy już na szczyt Równicy.  O alternatywnych drogach na Równicę piszę Tu.

Podjazd pod Równicę rowerem zakończony oczywiście pięknym zachodem słońca nad Czantorią

Podjazd pod Równicę rowerem zakończony oczywiście pięknym zachodem słońca nad Czantorią

Zjazd do Brenny

Ze szczytu Równicy lecimy w prawą stronę, lekki zjazd w dół i dobijamy do zielonego szlaku. Kilka set metrów i dojeżdżamy do skrzyżowania szlaków. Niebieski leci dalej prosto w kierunku Trzech Kopców Wiślańskich, my skręcamy zielonym szlakiem w dół do Brenny. Ten szlak to mieszanka całego Beskidu Śląskiego. Od łagodnego zjazdu po bardzo stromy teren, kamienie, korzenie, oraz ubity trawers. Spora część szlaku jest dosyć wymagająca, dlatego jeżeli mnie mamy doświadczenia w Beskidzie Śląskim, raczej odradzałbym ten szlak. Po zjechaniu do Leśnicy skręcamy w lewo i zaczyna się najnudniejszy etap naszej trasy, ponieważ musimy dojechać do ulicy wyzwolenia, na przeciwko stacji benzynowej kręcimy w lewo i górecką dobijamy do czarnego szlaku.

Szczyt Równicy wjazd rowerem na 884m n.p.m.
Szczyt Równicy wjazd rowerem na 884m n.p.m.

Czarnym szlakiem do Ustronia

Ostatni etap górski, to podjazd czarnym szlakiem pod Lipowski Groń, oczywiście długi asfaltowy podjazd kończymy na skrzyżowaniu z żółtym szlakiem który w lewą stronę prowadzi na Równicę. Skręcamy w prawo i zjeżdżamy do Górek Wielkich. Trzymając się żółtego szlaku dojeżdżamy ponownie do rzeki Wisły. Oznaczoną ścieżką rowerową lecimy w lewo i domykamy pętlę w centrum Ustronia.

Droga Na Równicę rowerem prowadzi nie tylko od Ustronia.
Szczyt Równicy bez wątpienia jedne z lepszych miejsc na  zachód słońca.

Podsumowanie trasy Ustroń – Równica – Brenna

Bardzo fajna trasa rowerowa, oczywiście na podjazdach poczujemy w płucach góry, sporo asfaltu, ale i korzeni.

 

YouTube video

 

Szczegóły z trasy :

Pętla: Ustroń – Brenna

Dystans: 25km.

Czas jazdy bez przerw :2;30 h

Przewyższenie: 700m.

Szczyty:  Równica – pozostałe wjazdy na szczyt : TU 

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności