Wielki Soszów trasa rowerowa z Wisły

Wielki Soszów trasa rowerowa z Wisły

Wielki Soszów trasa rowerowa z Wisły

Wielki Soszów trasa rowerowa z Wisły tym razem w bonusie przez Nydek (Cz). Początek niebieskim szlakiem oczywiście z Wisły – Jawornika, kilka kilometrów lekkiego nachylania asfaltem. Spokojnie dojeżdżamy do rozwidlenia pod restauracją u Fojta gdzie zielonym szlakiem odbijamy lekko w prawo. Przed nami bardzo stromy podjazd, kilkadziesiąt metrów płytami, potem już ubitą drogą leśną. Po kilkunastu minutach dojeżdżamy na pierwszą miejscówkę z widokiem na Skrzyczne , Klimczok i Równicę. Kilka metrów wyżej kolejny punkt widokowy z ławkami i miejscem na ognisko. Kolejne kilka metrów i docieramy na przełęcz.

 

Przełęcz Beskidek

Dotarliśmy do skrzyżowania szlaków zielonego z czerwonym które biegną prze granicę Państw Polski i Czech, My jedziemy dalej zielonym szlakiem. Początek około kilometra dosyć spokojnie, trochę kamieni, do zjazdu jak najbardziej ale podjeżdżanie raczej ciężkie. Kolejne dwa kilometry to przede wszystkim spokojny zjazd asfaltem bardzo fajną okolicą do centru.

Nydek

Zielonym szlakiem dojeżdżamy do centrum małej miejscowości gdzie na rondzie odbijamy lekko w lewo i łączymy się z czerwonym szlakiem którym jedziemy kilkadziesiąt metrów. Zielony szlak leci prosto, my razem z czerwonym skręcamy w lewo gdzie zaczyna się niebieski szlak, którym dojedziemy na Wielki Soszów. Nasz niebieski szlak to koło trzech kilometrów asfaltu z bardzo łagodnym nachyleniem. Jak na  góry jest zbyt poziomo a wszystko odbijemy po skręceniu w lewo gdzie lecimy ostro w górę kolejne 2,5km. Nie ma co ukrywać że ten odcinek to sporo pchania , ale za to fajna okolica, przed szczytem punkt widokowy, za którym jeszcze koło 15 minut do najważniejszego etapu na naszej mapie.

Wielki Soszów trasa rowerowa z Wisły widok na czeską stronę Beskidów
Wielki Soszów trasa rowerowa z Wisły widok oczywiście na czeską stronę Beskidów

Wielki Soszów

Wyjeżdżamy na granicy państw, oczywiście  na szczycie znajduje się punkt widokowy na Równicę i Trzy Kopce Wiślańskie. Z tego miejsca warto jeszcze podjechać jakieś 1,5km w prawo na górę Cieślar. Lekki podjazd w bardzo fajne miejsce z panoramą. Góra Cieślar znajduje się na mojej liście najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Bardzo fajna miejscówka na odpoczynek z super widokiem. Jak już oczy nacieszone, oddech uspokojony, możemy wracać.

Góra Cieślar, widok na Baranią Górę, Skrzyczne, Klimczok
Góra Cieślar, przede wszystkim widok na Baranią Górę, Skrzyczne, Klimczok

Schronisko na Wielkim Soszowie

Powrót czerwonym szlakiem w stronę schroniska w którym oczywiście możemy coś zjeść i odpocząć. Zjazd kontynuujemy niebieskim szlakiem który skręca w prawo przed schroniskiem. Bardzo spokojny, bez kamieni i innych utrudnień, długi zjazd przeplatany, szutrem, płytami oraz ubitą trasą, z kilkoma punktami widokowymi. Trasę z gór kończymy na rozwidleniu szlaków z początku naszej wyprawy rowerowej pod restauracją u Fojta.

 

 

Podsumowanie trasy na Wielki Soszów trasa rowerowa z Wisły

Dosyć ciężkie podjazdy, oczywiście  bez pchanie się nie obejdzie, fajny klimat po czeskiej stronie i fajnie widoki szczególnie na górze Cieślar

 

YouTube video

 

Szczegóły z trasy :

Pętla: Wisła – Nydek – Wisła
Dystans: 19km.
Czas jazdy bez przerw : 1;40h.
Przewyższenie: 800m.
Szczyty:  Soszów Wielki, Cieślar

Ślad gpx. z Trasy rowerowej z Wisły  na Wielki Soszów przez czeski Nydek  

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności