Na Czantorie Rowerem przez Soszów i Cieślar

Na Czantorie Rowerem przez Soszów i Cieślar

Na Czantorie rowerem

Na Czantorie rowerem możemy wjechać  na kilka sposobów. Dziś klasyczna pętla z Ustronia przez Soszów i Górę Cieślar . Zaczynamy w okolicach centrum. Kierujemy się na żółty szlak  gdzie ulicą Myśliwską robimy pierwszy podjazd , trochę asfaltu, parę płyt które potwierdzą że oczywiście jesteśmy w górach. W miejscu ostrego zakrętu żółtego szlaku w lewo w teren , jedziemy  prosto , trochę dalej ale łagodniej i nie ma tyle pchania. Cały podjazd żółtym szlakiem jest dosyć ostry. Nasza  droga prowadzi przez las , tak dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania , w prawo mamy oznaczoną drogę na Goleszów , prosto dojechalibyśmy na ulicę widokową a my oczywiście skręcamy ostro w lewo drogą po wycince którą ciśniemy w górę. Po kilkunastu minutach przecinamy żółty szlaki i dalej wspinamy się w górę od pierwszej miejscówki pod Małą Czantorią.

Ślad gpx w podsumowaniu na końcu.

 

 

W drodze na Czantorię rowerem , widok na Równicę
W drodze na małą Czantorię , widok na Równicę

Mała Czantoria rowerem

Po około 45 minutach podjazdu jesteśmy na pierwszym mega widokowym miejscu niedaleko szczytu Małej Czantorii z którego możemy podziwiać z jednej strony Wielką Czantorię z drugiej strony Księstwo Cieszyńskie 😉 . Kolejna  super miejscówka jest poniżej Małej Czantorii , między Poniwcem . Jest to miejsce w którym obowiązkowo robię pauzę ze względu na super widoki przede wszystkim na Czantorię , Trzy Kopce Wiślańskie , Skrzyczne  i Klimczok . Dalej lekki zjazd na Poniwiec gdzie na podjeździe też watro obrócić się za siebie .  Dalej pchanie przeplatanie z jazdą na najwyższy punkt naszej wyprawy rowerowej.

Mała Czantoria , widok na Czantorię , Skrzyczne ,
Mała Czantoria , widok na Czantorię , Skrzyczne

Na Wielką Czantorie rowerem

Sama opcja na Czantorie rowerem  jest słaba , na szczycie nie ma nic ciekawego poza wieżą widokową. Niestety pomimo że na Czantorii byłem sporo razy , nigdy nie udało mi się tam wejść. Albo jest tam mnóstwo ludzi za którymi w górach nie przepadam albo wieża jest zamknięta . W okresie kiedy działa wyciąg mam wrażenie że na szczycie jest Lidl a w nim promocja karpia. Dlatego najlepiej ruszać wcześnie rano lub wieczorem bo wtedy robi się luźniej.

Przed samym szczytem mamy dwa miejsca w których możemy coś zjeść. Ze szczytu Czantorii możemy jechać w prawo klasycznie czerwonym szlakiem w dół kierując się na Soszów. Ja wolę zjechać w stronę wyciągu czerwonym szlakiem w lewo i przy końcu skręcić w prawo na drogę techniczną , tym sposobem pomijając dosyć ciężki zjazd. Ostatecznie wracając na czerwony szlak w okolicach przełęczy Beskidek.

Na przełęczy mamy lekkie wypłaszczenie i dalsze wspinanie się w górę. Pod szczytem  Soszowa mamy restaurację oraz schronisko gdzie możemy nabrać sił na najcięższy pojazd na tej tasie. W poprzednim odcinku z Czantorii do schroniska na Soszowie podjazd jest raczej łagodny i bez problemów do podjechania za to od schroniska na szczyt mamy kilkadziesiąt metrów rzeźni.

Pod Wielką Czantorią, widok na Czeską stronę Beskidów
Pod Wielką Czantorią, widok na Czeską stronę Beskidów

Soszów , Góra Cieślar

Szczyt Soszowa to fajny punkt widokowy gdzie warto odpocząć po mocnym podjeździe. Stamtąd lecimy dalej czerwonym szlakiem w stronę ostatniej góry na naszej drodze.  Odcinek z Soszowa na Górę Cieślar to wypłaszczenie z lekkim podjazdem do najlepszego miejsca widokowego na naszej trasie. Góra Cieślar to jedno z najlepszych miejsc widokowych w Beskidzie Śląskim. Idealne miejsce na koleją przerwę z widokiem na większą część Beskidu Śląskiego. Dalej  mamy już tylko z górki. Pierwszy krótki zjazd na przełęcz pod Małym  Stożkiem gdzie skręcamy w lewo i lecimy żółtym szlakiem którym można zjechać do doliny Wisły. Dziś nie skręcamy jedziemy dalej prosto wjeżdżając na niebieski szlak. Lekkie wypłaszczenie i bardzo przyjemny odcinek . Na niebieskim szlaku mamy Krzakoską Skałę z fajnym widokiem na Wisłę. Końcówka w terenie to zjazd po sporej ilości kamieni. Reszta naszej drogi to asfalt w kierunku centrum Wisły i dalej szutrem ścieżką rowerową wzdłuż brzegu Wisły.

Góra Cieślar, widok na Baranią Górę, Skrzyczne, Klimczok
Góra Cieślar, widok na Baranią Górę, Skrzyczne, Klimczok

 

 

Na Czantorie rowerem podsumowanie

Fajna trasa widokowa z umiarkowanym stopniem trudności. Przemieszana asfaltem , szutrem i kamieniami.

 

YouTube video

 

Szczegóły z trasy :

Pętla: Ustroń – Wisła – Ustroń ,

Dystans: 55km

Czas bez przerw : 4h

Przewyższenie: 1100m

Szczyty: Mała Czantoria , Wielka Czantoria , Soszów , Cieślar , Kobyla

Pobierz  ślad z trasy  Na Czantorie Rowerem przez Soszów i Cieślar  

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności