Trasa Rowerowa Czantoria – Stożek

Trasa Rowerowa Czantoria – Stożek

Trasa Rowerowa Czantoria – Stożek

Trasa Rowerowa Czantoria – Stożek, pętla z początkiem w Ustroniu, ale równie dobrze można wystartować w Wiśle. Na trasie mamy kilka szczytów trzy mocne podjazdy oraz oczywiście kilka punktów widokowych. Na trasie mamy co najmniej trzy punktu gdzie możemy zaopatrzyć się w jedzenie lub coś do picia.

 

Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, widok na góry z Małej Czantorii
Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, widok z Małej Czantorii

Z Ustronia na Małą Czantorię

Start w okolicy centrum Ustronia, żółty szlakiem kierujemy się na ulicę Myśliwską gdzie zaczyna się delikatny podjazd asfaltem, chwilę później zmienia się w płyty i mamy ostrą rozgrzewkę. Dojeżdżamy do szutrowej drogi, kilkadziesiąt metrów dalej za plecami mamy pierwszą widokową miejscówkę. Chwila na złapanie tlenu i lecimy dalej. Ostatki asfaltu, i odbijamy żółtym szlakiem ostro w górę. Przed nami jazda oczywiście przeplatana pchaniem. Dobijamy do przecięcia szlaku z drogą techniczną którą skręcamy w lewo i lecimy delikatnie w górę na Małą Czantorię.

Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, widok spod Czantorii na Równicę
Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, widok spod Czantorii na Równicę

Wielka Czantoria

Z Małej Czantorii kręcimy w lewo zielonym szlakiem w dół na Poniwiec gdzie po drodze mamy rewelacyjną miejscówkę z widokiem na Skrzyczne. Z Poniwca ostry podjazd przez las z którego wyjeżdżamy koło pierwszych punktów gdzie możemy dokupić wodę lub jedzenie. Dalej delikatny podjazd na szczyt Wielkiej Czantorii z widokiem na czeską stronę Beskidu. Szczyt Czantorii bez żadnych rewelacji. Lecimy dalej czerwonym szlakiem w prawo, bez wątpienia ten zjazd nie należy do najprzyjemniejszych dlatego alternatywnie można objechać trawersem o którym pisałem tu. 

Widok spod Czantorii na Równicę i w tle Klimczok
Widok spod Czantorii na Równicę i w tle Klimczok

Soszów Wielki

Z Wielkiej Czantorii zjeżdżamy na przełęcz Beskidek i zaczynamy znów wspinaczkę, tym razem na Soszów. Jeżeli ktoś ma mocną nogę to spokojnie cały odcinek jest do podjechania, w przeciwnym przypadku, klasycznie – przeplatanie pchaniem. Bez wątpienia najcięższy odcinek zaczyna się za schroniskiem i kończy się na szczycie czyli 886m n.p.m. Z Soszowa oczywiście lecimy dalej czerwonym szlakiem przez górę Cieślar która jest na naszej liście najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Dalej zjeżdżamy w dół i zaczynam ostatnią wspinaczkę na Wielki Stożek.

Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, miejsce widokowe na górze Cieślar
Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, miejsce widokowe  z góry Cieślar

Stożek Wielki

Na ostatni szczyt na naszej rowerowej trasie rowerowej oczywiście nie obejdzie się przez wpychania roweru. Szczególnie z początku tego odcinaka. Można by też powiedzieć, im wyżej tym lżej. Kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu mieści się schronisko gdzie oczywiście możemy odpocząć. Na Stożku mamy rewelacyjny widom na pasmo Baraniej Góry. Chwila odpoczynku i możemy lecieć w dół. Czerwonym szlakiem zjeżdżamy jakieś 600m i odbijamy w lewo na niebieski szlak który biegnie przez las.

Wielki Stożek na rowerowej trasie dookoła Beskidu Śląskiego
Wielki Stożek na rowerowej trasie dookoła Beskidu Śląskiego

Przełęcz Mraźnica

Niebieskim szlakiem zjeżdżamy do przełęczy na Mraźnicy skąd mamy kolejne rewelacyjne widoki. W dalszym ciągu jedziemy niebieskim szlakiem. Delikatny pojazd za którym mamy już tylko z górki mi bliżej Głębców tym więcej płyt i asfaltu. Z kolei  od dworca PKP mamy już cały czas zjazd i dojazd aż do samego Ustronia ‘cywilizacją’ .

Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, miejsce widokowe na przełęczy Mraźnica
Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, miejsce oczywiście widokowe, na przełęczy Mraźnica

 

Podsumowując: Trasa Rowerowa Czantoria – Stożek

Bardzo fajna trasa po względem widokowym, nietrudna technicznie.

Pętla: Wisła – Ustroń
Dystans: 40km
Czas jazdy bez przerw : 4;15h
Przewyższenie: 1150m
Szczyty: Mała Czantoria, Czantoria Wielka, Soszów, Stożek Wielki

Ślad gpx. z Trasy  rowerowej Czantoria – Stożek : 

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności