Równica 884 m n.p.m.

Równica 884 m n.p.m.

Równica 884 m n.p.m. Rowerem

Równica 884 m n.p.m. to jeden z niższych szczytów Beskidu Śląskiego położonych na ternie Ustronia. Pod kontem górskiej eksploracji rowerowej bardziej pasuje opisanie go jako szczytu leżącego między Ustroniem a Brenną. Z tej perspektywy jest on bardzo dobrą bazą do sporej ilości pętli jakie możemy objechać w tym rejonie. Równica jest dosyć specyficzna w porównaniu z okolicznymi szczytami. Z jednej strony można by odnieś wrażenie, że jest to jedna z najbardziej zabudowanych gór w okolicy, ponieważ pod szczytem znajduje się kilka punktów gastronomicznych oraz parkingi. Tam też prowadzi kilku kilometrowy asfaltowy podjazd. Z drugiej strony Równica oferuje nam kilka mocnych podjazdów, które bez wątpienia równie dobrze sprawdzą się jako trasy zjazdowe MTB. Na zboczach Równicy istnieją też dzikie trasy enduro a w jej paśmie zlokalizowany jest Bike Park Palenica z trasami rodzinnymi jak i DH.

Widok z Równicy na pasmo Czantorii
Widok z Równicy na pasmo Czantorii

Trasy Rowerowe na Równicę

Jeżeli chodzi o trasy uwzględniając tylko samą Równicę, to jak w przypadku większości szczytów w Beskidach będzie to stosunkowo krótka wycieczka. Niezależnie od tego jaką trasę wybierzemy czy, to trasa rowerowa łatwiejsza, bądź bardziej wymagająca, jej dystans będzie się mieścił w okolicy 15km i 500m przewyższenia. Jeżeli chodzi o najłatwiejszą trasę rowerową na Równicę, jest to trasa oznaczona jako U2. Do podjazdu mamy około 6km asfaltu, a w dół zjedziemy jednym z łatwiejszych szlaków, czyli czerwonym. Oczywiście najłatwiej będzie zjechać wcześniej wspomnianym asfaltem. Dla bardziej zaprawionych w górskiej turystyce rowerowej mamy trasę oznaczoną jako U12. Trasa rozpoczyna się z parkingu poza centrum. Wjeżdżamy asfaltem i zjeżdżamy górskim szlakiem przez Lipowski Groń. Kolejna propozycja to wjazd na Równicę prze Beskidek. Ta trasa została oznaczona jako U16. Poza dojazdem na parking, w trasie nie zobaczymy już asfaltowych odcinków.  Dla bardzo wymagających lubiących mocne wyzwania polecam wjazd na równicę żółtym szlakiem do Lipowca ewentualnie czerwonym od strony Jaszowca.

Równica 884 m n.p.m. szczyt
Równica 884 m n.p.m. szczyt

Trasy rowerowe przez Równicę

Dla wszystkich, którzy preferują długie trasy Równica to tak naprawdę wrota do eksploracji Beskidu Śląskiego. Ilość tras rowerowych jakie możemy poprowadzić uwzględniając Równicę jest dosyć spora. Najbardziej popularne to trasa U13 z Ustronia przez Równicę na Trzy Kopce Wiślańskie. U4 bardzo podobna pętla z dodatkową Wielką Czantorią. Trasa U14 ze sporą ilością asfaltowych odcinków, oraz jednym z najpiękniejszych miejsc w Wiśle czyli Cieńków. Bardzo fajną opcję jest też pętla Równica-Trzy Kopce z podjazdem od Brennej oznaczona jako U10.

Równica to całkiem dobra opcja na zimowe MTB
Równica to całkiem dobra opcja na zimowe MTB

Równica Ustroń MTB

Jak widać Równica daje całkiem sporo możliwości i każdy może dobrać odpowiednią trasę pod własne preferencje. Wybierając się na Równice trzeba brać pod uwagę to, że jest to jeden z najpopularniejszych  szczytów w Ustroniu, na który prowadzi asfalt. W ”normalnych porach” trzeba brać pod uwagę sporą ilość ludzi na szlakach. A na asfaltowym podjeździe sporo samochodów. Dobrą porą na ominięcie tłumów jest oczywiście środek tygodnia oraz pory bliskie wschodzącemu i zachodzącemu słońcu. Bez wątpienia odradzam też pchanie się w górę czerwonym szlakiem z centrum Ustronia, oraz zielonym od Brennej.

Pozostałe propozycje TRASY MTB

Piona!

 

 

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności