Barania Góra z Przełęczy Salmopolskiej W10

Barania Góra z Przełęczy Salmopolskiej W10

Barania Góra z Przełęczy Salmopolskiej

Barania Góra z Przełęczy Salmopolskiej , to jedna z trudniejszych tras rowerowych w Beskidzie Śląskim. Generalnie Barania Góra to teren mało przyjazny do jazdy rowerem szczególnie w wersji turystycznej. Sporo luźnych kamieni i oczywiście sporo wpychania. W zamian Barania Góra oraz Malinowska Skała jest na naszej liście najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Na drugiej liście tym razem najpiękniejszych szlaków jest zielony, przez który również pojedziemy.

Start z Przełęczy Salmopolskiej

Startujemy z parkinu na przełęczy i kierujemy się na drogę pożarową, przejeżdżamy przez szlaban i kręcimy niecałe 2,5km szutrem. Następny etap to kilkanaście metrów wpychania i docieramy do skrzyżowania szlaków. Dalszą cześć trasy będziemy się trzymać czerwonego szlaku, aż do Malinowskiej Skały. Zanim tam dotrzemy, czeka nas kolejne kilkadziesiąt metrów wpychania. Odcinek z Salmopolu na Malinowską skałę w tempie turystycznym powinien nam zająć około 45min.

Wschód słońca z Malinowskiej Skały
Wschód słońca z Malinowskiej Skały
Malinowska Skała, jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Ślaskim w drodze na Baranią Górę

Malinowska Skała – Barania Góra

Malinowskiej Skały chyba nikomu nie trzeba opisywać. Jest to jedno  z najpiękniejszych i najbardziej znanych miejsc w Beskidzie Śląskim. To też moja ulubiona miejscówka na wschody słońca. Po chwili odpoczynku skręcamy w prawo na wspomniany wcześniej zielony szlak. Jest to dosyć ciężki etap, wszystkie zjazdy są trudne, ze względu na spore ilość luźnych kamieni. Po drodze musimy się wdrapać na kolejne trzy szczyty na których oczywiście nie obejdzie się bez wpychania. Poza Malinowską Skałą szczytujemy na Zielonym Kopcu, Gawlasim, Magurce Wiślańskiej oraz docelowo Baraniej Górze. Wszystko oczywiście okraszone wysokogatunkowymi widokami.

Zielony Kopiec, szczyt między Barania Górą a Malinowską Skałą rowerem
Zielony Kopiec, szczyt między Barania Górą a Malinowską Skałą rowerem

Barania Góra zjazd niebieskim szlakiem

Po około 2.5 godzinach i 10km docieramy do centralnego punktu naszej górskiej trasy rowerowej. Na szczycie Baraniej Góry mamy kilka genialnych miejscówek widokowych na których warto nabrać sił przed zjazdem. Jak nie jest łatwo dostać się do góry, tak i nie jest łatwo zjechać na dół. Dodatkowo dziś pod koło bierzemy jeden z trudniejszych szlaków. Niebieski szlak wzdłuż Białej Wisełki, to około czterech kilometrów, korzeni, kamieni i stromych zjazdów. Im mamy mniej doświadczenia i umiejętności, tym większą cześć tego odcinku będziemy rower sprowadzać. Po dojechaniu do asfaltu skręcamy w prawo.

Niebieski szlak z Baraniej Góry
Niebieski szlak z Baraniej Góry

Barański Most i powrót pożarówką

Większość zjazdów w okolicy klasycznie daję nam odpocząć, ale nie tym razem. Niebieski szlak z Baraniej jest bardzo wymagający i o odpoczywaniu nie ma mowy. W nagrodę na dole, zaraz po odbiciu w prawo ciśniemy ostro w górę. Na pierwszym rozwidleniu pożarówek, wybieramy tą po lewej i zaczynamy mocne 5km podjazdu, po którym wyjedziemy na przecięciu żółtego szlaku z Cieńkowa na Zielony Kopiec. Odbijamy lekko w prawo i w dalszym ciągu jedziemy drogą pożarową. Po drodze ( ślad gpx ) możemy, ale nie musimy wrócić się parę metrów w górę,  na tą samą drogą która prowadziła na Malinowską, ponieważ jest tam bardzo fajny trawers, jako alternatywa drogi pożarowej, która doprowadzi nas do parkinu z którego startowaliśmy.

Droga pożarowa do Schroniska górskiego PTTK Barania Góra - Przysłop
Droga pożarowa oczywiście na trasie rowerowej Barania Góra z Przełęczy Salmopolskiej

Podsumowanie górskiej Trasy rowerowej,Barania Góra z Przełęczy Salmopolskiej

Dystans: 24km

Czas jazdy bez przerw : 3:30h

Przewyższenie: 1000m

Szczyty: Biały Krzyż, Malinowska Skała, Zielony Kopiec, Galwasi, Magurka Wiślańska. Barania Góra.

Pozostałe Trasy rowerowe Wisła MTB

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności