Na Wielką Czantorię rowerem

Na Wielką Czantorię rowerem

Na Wielką Czantorię rowerem

Na Wielką Czantorię rowerem możemy wjechać a raczej dostać się kilkoma trasami. Celowo piszę dostać się a nie wjechać bo na Czantorię nie ma łatwej drogi a  niektóre nadają się tylko do zjazdu i raczej nie ma mowy o wjeżdżaniu rowerem. Czantoria to szczyt w paśmie zaczynającym się od  Ustronia przebiegającym przez Wisłę i  kończącym się w okolicach Istebnej. Jaką najlepszą drogę wybrać na Wielką Czantorię rowerem, musicie wybrać sami, poniższe opisy powinny pomóc w planowaniu tras.

 

Niebieski szlak od Poniwca na Wielką Czantorię rowerem

Pierwszą opcja to podjazd niebieskim szlakiem od Centrum Ustronia. Ta trasa to chyba najnudniejsza jaką możemy się dostać na szczyt Wielkiej Czantorii rowerem. Pierwsza cześć w centrum to oczywiście asfalt, chwila podjazdu i kręcimy niebieskim, przez mostek w prawo, tam czeka nas bardzo długi prosty podjazd z dosyć dużym nachyleniem. Jeżeli nie macie mocnej nogi, większość tego podjazdu to będzie pchanie roweru. Na 850m n.p.n mamy zakręt przez który przepływa ciek wodny i od tego momentu mamy raczej pchanie. Na samej górze jest skrzyżowanie szlaków, zielonego z czarnym oraz zielonym. My kręcimy w lewo gdzie łagodnym podjazdem dokręcamy na szczyt Wielkiej Czantorii. Tym szlakiem bardziej polecam zjeżdżanie niż wjeżdżanie rowerem.

Niebieski szlak z Ustronia przez Poniwiec na Wielką Czantorię rowerem
Niebieski szlak z Ustronia przez Poniwiec na Wielką Czantorię rowerem

Czerwonym szlakiem na Czantorię rowerem od Ustronia

Nie róbcie tego, i na tyn powinniśmy zakończyć.  Szlak prowadzi od centrum Ustronia, początek niby ok, ale po kilkudziesięciu merach podjazdu rozpoczynamy pchanie. Miejscami bardzo stromo , sporo dużych kamieni i tak praktycznie cała droga do górnej stacji wyciągu. Od wyciągu niewiele lepiej  ale tu już przy mocnej nodze możemy pokusić się o wjeżdżanie. Nie polecam tego szlaku ani do wjazdu ani do zjazdu. Poza tym w  sezonie kiedy działa wyciąg na górnym odcinku szlaku masa ludzi.

Czerwony szlak na Wielką Czantorię z Ustronia. Rowerem nie polecam.

Czerwony szlak na Wielką Czantorię z Ustronia. Rowerem nie polecam.

Wielka Czantoria rowerem alternatywnie

Dwie bezpośrednie trasy na Wielką Czantorie mamy opisane wyżej. Pozostają jeszcze drogi od czeskiej strony, podjazd od Małej Czantorii  z której prowadzi rewelacyjny widokowo szlak zielony.  Szlak przez stację górną wyciągu Poniwiec, która jest opisana przy podjeździe na Małą Czantorię. Oraz oczywiście czerwony szlak prowadzący od Soszowa prze przełęcz Beskidek na którą prowadzi fajna droga z Jawornika. Poza tym na Wielką Czantorię mamy jeszcze kilka dróg technicznych, może kiedyś uda się je opisać 😉

Wielka Czantoria rowerem. Góra stacja wyciągu, widok na Równicę
Wielka Czantoria rowerem. Góra stacja wyciągu, widok na Równicę

 

 

zdjęcia map źródło :  © autorzy OpenStreetMap.

Proponowane górskie trasy rowerowe przez Wielką Czantorię, na  STRONIE

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności