Trasa rowerowa Cienków Malinowska W8

Trasa rowerowa Cienków Malinowska W8

Trasa rowerowa Cienków Malinowska Skała

Trasa rowerowa Cienków Malinowska Skała to jedna z moich ulubionych wypraw z Wisły. Składa się na to kilka powodów. Pierwszy jest taki, że Cieńków i Malinowska Skała to dwa miejsca z  listy  najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Drugi powód to, odcinek szlaku między Zielonym Kopcem a Malinowska Skałą tym razem to jeden z najlepszych widokowych szlaków w Beskidzie Śląskim. I trzeci argument, zjazd z Malinowskiej, czerwonym szlakiem należał do moich ulubionych, przynajmniej tak było, do czasu aż zbyt mocno nie został wypłukany przez deszcze.

 

Start Wisła Czarne

Parking znajdziemy niedaleko resortu vislow w którym z naszym kodem macie rabat na noclegi. Rozpoczynamy delikatnym podjazdem w stronę  zapory na jeziorze czerniańskim, którą bez wątpienia warto odwiedzić. Dalej kręcimy delikatnie w górę główną drogą i objeżdżamy zalew. W miejscu gdzie zaczyna się niebieski szlai na Baranią Górę odbijamy w lewo i zaczynamy wspinaczkę na Cienków.

Droga asfaltowa z Czarnego na Cieńków bardzo fajny podjazd
Droga asfaltowa z Czarnego na Cieńków bardzo fajny podjazd

Podjazd na Cieńków od Czarnego

Bardzo krótkim bo zaledwie kilometrowym podjazdem, ale za to bardzo intensywnym, szczególnie w końcówce dojeżdżamy na Cieńków. U góry punkt gastro, czasami przy odrobienie szczęścia możemy trafić na otwartą bacówkę i zakupić sery, no i oczywiście to co lubimy najbardziej widoki. Praktycznie cały następny kilometr to punkt widokowy. Tak prezentuje się Cieńków Niżni. Dalej mamy dwa mocne odcinki na Cieńków Postrzedni. A następnie Cieńków Wyźni. Całość oczywiście przeplatana wspaniałymi widokami oraz krótkimi odcinkami do przepchania roweru.

Punkt widokowy na trasie rowerowej Cieńków Malinowska Skała
Jeden z wielu punktów widokowych, oczywiście na trasie rowerowej Cieńków Malinowska Skała

Gawlasi, Zielony Kopice

Cała droga przez Cieńków to bardzo fajny szuter, płyty, oraz ubita leśna droga. W mocniejszy teren wjeżdżamy w okolicy 1000m n.p.m. Tam zaczynamy się wspinać na pierwszy szczyt leżący na zielonym szlaku między Baranią Górą a Skrzycznem, Gawlasi 1076m n.p.m. Delikatny zjazd a po nim +-500m wpychania na Zielony Kopiec 1152m n.p.m. Dalej bardzo techniczny zjazd po kamieniach i kolejne 200m  podejścia. Tym sposobem docieramy do Malinowskiej Skały.

Cieńków Wyżni punkt widokowy na trasie rowerowej Cieńków Malinowska Skała
Cieńków Wyżni punkt widokowy na trasie rowerowej Cieńków Malinowska Skała

Malinowska Skała 1152m n.p.m.

Bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim, warto odwiedzić to miejsce nie tyko rowerem. Za bardzo nie ma się co rozpisywać o Malinowskiej Skale ponieważ tam trzeba po prostu być. Następnie czeka na nas zjazd czerwonym szlakiem w stronę Malinowa, jest to jeden z moich ulubionych szlaków. Kamienie, korzenie, wszystkiego po trochu, nie za łatwo nie za trudno.

Malinowska Skała, bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim.
Malinowska Skała, bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim.

Powrót na Cieńków

Na przełęczy pod Malinowem odbijamy lekko w lewo i zjeżdżamy do drogi pożarowej gdzie skręcamy kolejny raz w lewo. Następne trzy kilometry to objazd szczytów, na które niedawno się wspinaliśmy drogą pożarową. Delikatny podjazd i znów jesteśmy na żółtym szlaku w miejscu gdzie zaczynaliśmy wpychać rower na Galwasi. Od tego miejsca można powiedzieć że będzie tyko w dół.  Na Cieńkowie kolejna chwila przerwy pod drzewem i lecimy dalej. Ostatni delikatny podjazd, wjazd do lasu i ostatnie kilometry od parkingu skąd startowaliśmy.

 

Podsumowanie Trasy rowerowej Cienków Malinowska Skała

Pętla: Wisła

Dystans: 25km

Czas jazdy bez przerw : 2;45h

Przewyższenie: 900m

Szczyty: Gawlasi, Zielony Kopiec, Malinowska Skała

 

Pozostałe Trasy rowerowe Wisła MTB

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności