Wielki Stożek rowerem z Wisły W11

Wielki Stożek rowerem z Wisły W11

Wielki Stożek rowerem z Wisły

Wielki Stożek rowerem z Wisły to propozycja trasy, która należy bez wątpienia do łatwiejszej opcji w Beskidzie Śląskim. Dosyć łatwy podjazd oraz niecałe 600m przewyższenia na trasie, która łącznie mierzy 17km pozwala śmiało dodać ją do lisy łatwych tras rowerowych. Kilka punktów widokowych oraz najstarsze schronisko wybudowane przez Polaków w Beskidzie Śląskim to dodatkowe plusy tej trasy.

Wisła Głębce

Start z małego parkingu w Wiśle Głębce. Początek ulicą turystyczna, delikatny asfaltowy odcinek, którym dojeżdżamy do Zjazdowej. Tam z zielonego szlaku na płyty a te prowadzą do dolnej stacji kolejki.  Dalej czekan nas dwu kilometrowy odcinek podjazdu drogą techniczną. Łącznie na szczyt mamy do przejechania około 6km, co powinno nam zająć godzinę, turystycznym tempem.

Wielki Stożek rowerem z Wisły
Wielki Stożek rowerem z Wisły

Stożek Wielki

Na Wielkim Stożku znajduje się najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim. Budowę schroniska rozpoczęto w 1920 a uroczyste otwarcie nastąpiło w 1922. Tam też warto odpocząć na widokowej miejscówce. Szczyt góry znajduje się kilkadziesiąt metrów powyżej schroniska, niestety nie ma tam co liczyć na widoki. Aby dotrzeć do kolejnego punktu docelowego naszej górskiej trasy rowerowej musimy się trochę wrócić.

 Miejsce widokowe pod schroniskiem Wielki Stożek rowerem z Wisły
Miejsce widokowe pod schroniskiem Wielki Stożek rowerem z Wisły

Niebieski szlak, Mraźnica – Wisła Głębce

Cofamy się czerwono-zielonym szlakiem. Po dotarciu do rozwidlenia szlaków odbijamy niebieskim w lewo i zaczynam zjeżdżać bardzo przyjemną drogą na przełęcz. Proponuję też odbić z niebieskiego w prawo i wepchać na bardzo fajny punkt widokowy na zboczu Kyrkawicy. Po trzech kilometrach niebieskim, docieramy na Mraźnicę, gdzie mamy oczywiście kolejny punkt widokowy w stronę Istebnej i Koniakowa. Z przełęczy kontynuujemy zjeżdżanie niebieskim szlakiem. Zostało nam jeszcze jakieś 3.5km zanim dotrzemy do stacji PKP Głębce, z której zjeżdżamy główną drogą do punktu startu. Tym samym kończymy bez wątpienia jedną z łatwiejszych tras rowerowych.

Mraźnica - Wisła górska trasa rowerowa MTB
Mraźnica – Wisła górska trasa rowerowa MTB

 

Podsumowanie górskiej trasy Wielki Stożek rowerem z Wisły

Dystans: 16km

Czas jazdy bez przerw : 1;50h

Przewyższenie: 550m

Szczyty:   – Stożek Wielki

 

 

Pozostałe Trasy rowerowe Wisła MTB

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

3 komentarzy

Kolego, schroniska budowane przez niemieckie towarzystwa turystycznne np. Beskidenverein powstawały w Beskidzie Śląskim jeszcze w XIX wieku, np na Szyndzielni, Stefanka na Koziej Górze itd.

Jak mówi stare przysłowie, Prawdy są zawsze trzy ;P Na stronie schroniska tak napisali ile w tym jakiej prawdy, widać ;P Faktycznie doczytałem, szkoda że na stronach PTTK jest to w taki sposób opisane ‘Najstarsze polskie schronisko….’ W ten sposób łatwo wyciągnąć nieprawdzie wnioski. Dzięki Pozdrawiam i zmieniam 😉

Bardzo Ci dziękuję za świetne trasy i bardzo cenne ślady. Robisz świetną robotę dla kolarzy, którzy kochają góry, a nie przepadają za bikeparkami czy rąbaniem w stylu enduro. Powodzenia i do przodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności