Rowerem na Skrzyczne 1257 m n.p.m.

Rowerem na Skrzyczne 1257 m n.p.m.

Skrzyczne rowerem

Mogło by się wydawać że jako najwyższy szczyt w  Beskidzie Śląskim prowadząca droga  na niego będzie najcięższa. Nic bardziej mylnego o ile dobrze wybierzemy . Na Szczyt możemy dojechać co najmniej kilkoma drogami technicznymi oraz szlakami .Tym razem skupmy się na chyba najłatwiejszą drogą jaką możemy wjechać na rowerem na Skrzyczne. Oczywiście jak to bywa w górach bez pchania roweru się nie obejdzie.

skrzyczne rowerem z przełęczy salmopolskiej
Skrzyczne rowerem z przełęczy salmopolskiej

 

Start z Salmopolu

Zaczynamy z przełęczy Przełęczy Salmopolskiej  zwaną też Białym Krzyżem jest tam dość spory parking gdzie można zostawić samochód . Jedziemy drogą pożarową równolegle do czerwonego szlaki który prowadzi przez Malinów , jest tam dosyć ciężki podjazd oraz z zjazd . Na pożarowej mamy sporo fajnych widoków na Wisłę ale musimy pilnować zjazdu gdzie dobijamy do szlaku na przełęczy pod Malinowem . W miejscy mamy trochę pchania roweru do skrzyżowania szlaków czerwonego i niebieskiego i tam jedziemy dalej w górę czerwonym szlakiem . Jazda przeplatania pchaniem prowadzi nas w jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim czyli na Malinowską Skałę.

Skrzyżowanie żółtego szlaki z drogą pożarową na Cieńkowie.
droga pożarowa odcinek prowadzący na Malinowską Skałę  oczywiście w drodze na Skrzyczne rowerem

Chwila na Malinowskiej Skale z widokiem na Skrzyczne

To dobre miejsce aby chwilę odpocząć , nacieszyć oko widokami rozciągającymi się od Beskidu Śląsko Morawskiego po Pilsko i Babią Górę i oczywiście na nasz rowerowy cel Skrzyczne. Z Malinowskiej jedziemy zielonym szlakiem najpierw czeka nas krótki ale ciężki odcinek w dół po którym już tylko w górę. Przy rewelacyjnych widokach najpierw wjeżdżamy na Kopę Skrzyczeńską , Małe Skrzyczne a docelowo na Skrzyczne które kończy nasze podjazdy w tym wypadzie rowerowym . Na szczycie raczej żadnej rewelacji widokowych nie ma , ale można tam odpocząć w schronisku.

Malinowska Skała przystanek na trasie rowerowej
Malinowska Skała przystanek na trasie rowerowej

 

Zjazd z Skrzycznego

Jak dla mnie w tym miejscu zaczyna się cała zabawa . Wracamy tą samą drogą którą wdrapywaliśmy się na Skrzyczne . Zielonym szlakiem w dół przy rewelacyjnych widokach na Beskid , na Malinowskiej skale czerwonym szlakiem dalej w dół aż do skrzyżowania szlaków pod Malinowem , gdzie kierujemy się na drogę techniczną którą dojeżdżamy do końca naszej wyprawy rowerowej na Salmopol .

Zjazd zielonym szlakiem w kierunku Malinowskiej Skały. Skrzyczne rowerem
Zjazd zimą zielonym szlakiem w kierunku Malinowskiej Skały oczywiście  Skrzyczne rowerem

Podsumowanie

Bardzo fajna trasa jedna z moich ulubionych . Jeżeli ktoś szuka trasy rowerowej na początek swojej przygody w Beskidach MTB to myślę że ta jest warta polecenia . Uwielbiam jeździć tą  trasę szczególnie przy wschodach i zachodach słońca .

YouTube video

Szczegóły z trasy :

Pętla: Szczyrk
Dystans: 17km
Czas jazdy bez przerw : 1;40h
Przewyższenie: 550m
Szczyty: Malinowska Skała , Kopa Skrzyczeńska , Małe Skrzyczne , Skrzyczne

Ślad gpx. z górskiej trasy Skrzyczne rowerem:  pobierz 

 

Polecam taż trasę na rowerową: Skrzyczne od Lipowej z Doliny Zimnika

 

Beskidy Rowerem Facebook Instagram Strava YouTube Trasy Rowerowe w Beskidzie Śląskim
Beskidy Rowerem Facebook Instagram Strava YouTube Trasy Rowerowe w Beskidzie Śląskim

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.