Rowerem na Skrzyczne 1257m n.p.m. W5

Rowerem na Skrzyczne 1257m n.p.m. W5

Rowerem na Skrzyczne 1257m n.p.m.

Rowerem na Skrzyczne 1257m n.p.m. Mogło by się wydawać że jako najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim prowadząca droga na niego będzie najcięższa. Nic bardziej mylnego o ile dobrze wybierzemy. Na Szczyt możemy dojechać co najmniej kilkoma drogami technicznymi oraz oznaczonymi szlakami pttk. Tym razem skupmy się na jednej z najłatwiejszych tras rowerowych, jaką możemy wjechać rowerem na Skrzyczne. Oczywiście jak to bywa w górach, bez pchania roweru się nie obejdzie.

skrzyczne rowerem z przełęczy salmopolskiej
Szlak na Skrzyczne, rowerem z przełęczy salmopolskiej

 

Start z Salmopolu

Zaczynamy z przełęczy salmopolskiej między Wisłą a Szczyrkiem zwaną też Białym Krzyżem. Jest tam dość spory parking gdzie można zostawić samochód. Ruszamy drogą pożarową mniej więcej równolegle do czerwonego szlaku który prowadzi przez Malinów. Na pożarówce mamy sporo fajnych widoków, szczególnie na dolinę Wisły. Równocześnie z lewej strony musimy pilnować wjazdu gdzie skręcamy do głównych szlaków na przełęczy pod Malinowem. Dalsze część trasy to jazda przeplatania pchaniem, która doprowadzi nas w jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim czyli na Malinowską Skałę.

 

Skrzyczne rowerem, punkt widokowy pod Malinowską Skałą
Skrzyczne rowerem, punkt widokowy pod Malinowską Skałą
Malinowska Skała o wschodzie słońca, jedno z najlepszych!

Chwila na Malinowskiej Skale z widokiem na Skrzyczne

Malinowska to bez wątpienia dobre miejsce aby chwilę odpocząć, nacieszyć oko widokami rozciągającymi się od Beskidu Śląsko Morawskiego po Pilsko, Babią Górę i oczywiście na nasz rowerowy cel Skrzyczne. Z Malinowskiej ruszamy zielonym szlakiem, najpierw czeka nas krótki ale ciężki technicznie odcinek w dół, a po nim jedziemy spokojnie w górę. Przy rewelacyjnych widokach wjeżdżamy na Kopę Skrzyczeńską, Małe Skrzyczne a docelowo na Skrzyczne. Na szczycie mamy schronisko oraz kilka punktów widokowych, na których warto odpocząć.

Malinowska Skała przystanek na trasie rowerowej
Malinowska Skała przystanek na trasie rowerowej

 

Zjazd z Skrzycznego

Bez wątpienia w tym miejscu zaczyna się najlepsza zabawa, między innymi dlatego, że zjeżdżamy szlakiem z listy najpiękniejszych w Beskidzie Śląskim. Wracamy tą samą drogą którą wdrapywaliśmy się na Skrzyczne. Zielonym szlakiem w dół, przy rewelacyjnych widokach. Na Malinowskiej Skale skręcamy w prawo czerwonym szlakiem i dalej w dół aż do znajomego skrzyżowania szlaków pod Malinowem, tam kierujemy się na drogę techniczną, którą oczywiście wracamy na parking na przełęczy salmopolskiej.

Zjazd zielonym szlakiem w kierunku Malinowskiej Skały. Skrzyczne rowerem
Zjazd zimą zielonym szlakiem w kierunku Malinowskiej Skały oczywiście na trasie Skrzyczne rowerem

Podsumowanie

Bardzo fajna trasa MTB w Beskidzie Śląskim. Jeżeli ktoś szuka trasy rowerowej na początek swojej przygody w Beskidach MTB to myślę, że ta jest warta polecenia. Uwielbiam jeździć tą trasą szczególnie przy wschodach i zachodach słońca.

Szczegóły z trasy :

Pętla: Szczyrk – Wisła
Dystans: 17km
Czas jazdy bez przerw : 1;40h
Przewyższenie: 550m
Szczyty: Malinowska Skała , Kopa Skrzyczeńska , Małe Skrzyczne , Skrzyczne

Sprawdź pozostałe nasze Trasy rowerowe Wisła MTB

 

2 komentarzy

Piękna trasa! Dzięki za szczegółowy opis a przede wszystkim – za plik GPX. Jedno pytanie / komentarz: co oznacza “W5” w opisie trasy? Dotyczy również innych tras, np. B1, U5? Nie zauważyłem nigdzie wyjaśnienia tego opisu a można po nim sortować tabelę więc pewnie jakieś znaczenie ma 🙂 Pozdrawiam

Przecież od razu widać, że to jest katalogowanie tras: W- Wisła, U- Ustroń, B-Brenna itd
A numerek to kolejna trasa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności