Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek U11

Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek U11

Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek

Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek, to kolejna propozycja trasy MTB z Ustronia, przede wszystkim dla osób z doświadczeniem w jeździe po górach. Na trasie mamy do pokonania kilka szczytów trzy mocne podjazdy oraz oczywiście sporo punktów widokowych. Pierwsza połowa trasy to jazda górskimi ścieżkami, drug część to zamknięcie pętli asfaltem z Wisły do Ustronia.

Start z Ustronia na Małą Czantorię

Startujemy z parkingu w centrum Ustronia, żółtym szlakiem kierujemy się na ulicę Myśliwską gdzie zaczyna się delikatny podjazd asfaltem, chwilę później zmienia się w płyty i mamy ostrą rozgrzewkę. Dojeżdżamy do szutrowej drogi, kilkadziesiąt metrów dalej za plecami mamy pierwszą widokową miejscówkę. Chwilę później odbijamy żółtym szlakiem ostro w górę. Przed nami mocny odcinek przeplatany pchaniem. W połowie szlaku dojeżdżamy do przecięcianz drogą techniczną, którą skręcamy w lewo i już delikatniej, ale cały czas jedziemy w górę, oczywiście na Małą Czantorię.

Pierwsze widokowe miejsce Mała Czantoria na trasie rowerowej Czantoria-Stożek
Pierwsze widokowe miejsce Mała Czantoria na trasie rowerowej Czantoria-Stożek
Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek podjazd za Poniwcem
Trasa Rowerowa Czantoria-Stożek podjazd za Poniwcem

Wielka Czantoria

Z Małej Czantorii kręcimy w lewo zielonym szlakiem w dół na Poniwiec, gdzie po drodze mamy rewelacyjną miejscówkę z widokiem na Skrzyczne. Z Poniwca ostry podjazd przez las z którego wyjeżdżamy przy pierwszych punktów gastro. Dalej delikatny podjazd na szczyt Wielkiej Czantorii z widokiem na czeską stronę Beskidu. Szczyt Czantorii bez żadnych rewelacji widokowych, za to można się na nim spodziewać sporo ludzi. Z Czantorii zjeżdżamy czerwonym w prawo. To bez wątpienia dosyć trudny technicznie odcinek.

Ostatni podjazd pod Wielką Czantorie, jeszcze nie zarośnięty drzewami
Ostatni podjazd pod Wielką Czantorie, jeszcze nie tak mocno zarośnięty drzewami

Soszów Wielki

Z Wielkiej Czantorii zjeżdżamy na przełęcz Beskidek i zaczynamy znów wspinaczkę, tym razem na Soszów. Jeżeli ktoś ma mocną nogę to spokojnie cały odcinek jest do podjechania, w przeciwnym przypadku, klasycznie-przeplatanie pchaniem. Bez wątpienia najcięższy odcinek zaczyna się za schroniskiem i kończy się na szczycie czyli 886m n.p.m. Z Soszowa oczywiście jdziemy dalej czerwonym szlakiem przez górę Cieślar, która nie bez powodu jest naszej liście najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Dalej zjeżdżamy w dół i chwilę później zaczynam ostatnią wspinaczkę na Wielki Stożek.

Zjazd z Góry Cieślar z widokiem na Wielki Stożek
Zjazd z Góry Cieślar z widokiem na Wielki Stożek

Stożek Wielki

Aby dostać się na ostatni szczyt na naszej górskiej trasie rowerowej, oczywiście nie obejdzie się przez wpychania rowewu. Kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu mieści się schronisko gdzie możemy odpocząć. Na Stożku przy schronisku mamy rewelacyjny widok na pasmo Baraniej Góry. Chwila odpoczynku i możemy zjeżdżać w dół. Czerwonym szlakiem zjeżdżamy jakieś 600m i odbijamy w lewo na niebieski szlak który głównie biegnie przez las.

 Miejsce widokowe pod schroniskiem Wielki Stożek rowerem z Ustronia
Miejsce widokowe pod schroniskiem Wielki Stożek rowerem z Ustronia

Przełęcz Mraźnica

Niebieskim szlakiem zjeżdżamy do przełęczy na Mraźnicy skąd mamy kolejne rewelacyjne widoki. Tam w dalszym ciągu jedziemy niebieskim szlakiem. Za przełęczą czeka ostatni delikatny pojazd za którym mamy już tylko z górki. A im bliżej Głębców tym więcej płyt i asfaltu. Z dworca PKP mamy już cały czas asfalt, przejeżdżamy przez centrum Wisły i dojeżdżamy ścieżką rowerową do Ustronia.

Zjazd w kierunku przełęczy, trasa rowerowa Czantoria-Stożek
Zjazd w kierunku przełęczy, trasa rowerowa Czantoria-Stożek

Podsumowując: Trasa Rowerowa Czantoria – Stożek

Bardzo fajna trasa pod względem widokowym, długa i męcząca ale raczej należąca to tych łatwiejszych technicznie.

Pętla MTB z Ustronia
Dystans: 40km
Czas jazdy bez przerw : 4;15h
Przewyższenie: 1150m
Szczyty: Mała Czantoria, Czantoria Wielka, Soszów, Stożek Wielki

Pozostałe Trasy rowerowe Ustroń MTB

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności