Na Równicę rowerem

Na Równicę rowerem

Na Równicę rowerem

Na Równicę rowerem mamy kilka opcji wjazdu. Równica jest to jeden z pierwszych szczytów Beskidu Śląskiego położonego między Ustroniem a Brenną.   Na górę  możemy wjechać pięcioma  szlakami lub drogą asfaltową , ewentualnie drogami pożarowymi lub pozostałymi po wycince . Jaką najlepszą drogę wybrać na Równicę rowerem , musicie wybrać sami, poniższe opisy powinny pomóc w planowaniu tras.

 

Na Równicę rowerem pierwsza opcja :

Pierwsza droga to żółty szlak prowadzący od Skoczowa. Podjazd zaczyna się  kilka kilometrów dalej  w Górkach Wielkich  prowadzi przez Żar  i Lipowski Groń a kończy się na szczycie Równicy . Bardzo fajny szlak jeżeli chodzi o zjazd szczególnie odcinek z Gronia. Jeżeli chodzi o podjazd  , jest sporo pchania może i nawet z  50%. Po drodze raczej  nie mam co się spodziewać widoków z wow.

Żółty szlak na równicę do Skoczowa
Żółty szlak na równicę do Skoczowa

 

Równica rowerem druga opcja :

Druga możliwość dostania się na górę Równicy to czerwony szlak rozpoczynający się w centrum Ustronia . Asfaltem kręcimy pierwsze 1.5km  kolejne 1.5km lasem i  to był by koniec przyjemności. Następny kilometr to ostre pchanie w górę aż do starego schroniska  skąd już nie daleko do szczytu . Zjazd tym szlakiem na pierwszym etapie jest dosyć ciężki. Na drugim dosyć nudny to samo tyczy się wjazdu  nie polecam tej drogi ani w jedna ani w drugą stronę , jedyne ciekawe miejsce na tej trasie to leśny kościół ewangelików.

Czerwony szlak na równicę do Zawodzia

Na Równicę rowerem trzecia opcja :

Trzeci opcja wjechania na Równicę to też czerwony szlak . Tym razem od strony Ustronia  Polany w sumie wjechanie tym szlakiem to raczej spory wyczyn . Bez konkretnej nogi  myślę że większość drogi będzie się nadawała do pchania. Zjazd jest to chyba najlepsza opcja jaką polecam  dużo zakrętów , korzenie , kamienie … MTB. Jedyny minus to kilkukrotne przecinanie szlaku drogą asfaltową która prowadzi na górę i tam trzeba uważać żeby nie przydzwonić w auto .

Równica rowerem czwarta opcja :

Czwarta opcja to wspomniana doga asfaltowa która zaczyna się też w Ustroniu Polanie . Po przejechaniu mostu mamy około sześciu kilometrów kręcenia. Pierwsze dwa kilometry dosyć ciężkie ale im wyżej tym nachylenie łagodniejsze. Końcówka to niecały kilometr terenem  . Jest to jedna z najlepszych opcji . Jeżeli chodzi o zjazd to raczej nie ma to sensu jeżeli chodzi o rower MTB . Przy wybraniu  tej opcji musimy wziąć pod uwagę przemieszczające się tam tędy samochody .

Na Równicę rowerem  piąta opcja :

Piąta możliwość dostania się na Równicę to start od Brennej zielonym szlakiem. Niestety nie jest to najłatwiejsza droga jaką możemy się dostać na górę a raczej jedna z cięższych a pokusiłbym się o stwierdzenie że najtrudniejsza większość drogi to pchanie. Dopiero od  okolic połączenia zielonego szlaku z niebieskim możemy pokręcić już na sam szczyt. Jeżeli chodzi o zjazd zielonym szlakiem do Brennej  też bym go odradzał  szczególnie od wspomnianego punktu łącznia czyli w tym przypadku rozłączenia się szlaków praktycznie do samego doły jest dosyć ciężko .

Zielony szlak na Równicę do Brenny

Na Równicę oczywiście możemy się też dostać niebieskim szlakiem który prowadzi od Trzech Kopców Wiślańskich.

Podsumowują bardzo polecam wjeżdżanie asfaltem i zjazd czerwonym szlakiem w stronę Ustronia Polany. Oraz  żółtym szlakiem przez Lipowski Groń w stronę Górek Wielkich. Wjazd i zjazd to czasowo około dwóch godzin.

 

zdjęcia map źródło :  © autorzy OpenStreetMap.

 

https://beskidyrowerem.pl/darowizna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera | Polityka Prywatności